| IaninaBailanno a întrebat:

Ce pot sa fac sa remediez? Cand vorbesc cu cineva si incerc sa tin un discurs ca lumea nu mi vin cuvintele in cap si vorbesc foarte agramat chiar daca in minte stiu sa formulez. Am o problema ma Si balbai mai ales cand ma cert mereu pățesc asta si ma fac de ras la un conflict. Azi m-am certat cu cineva si am zis "da? Nu iaiayadava" asta mi-a iesit pe gura crying si cand incerc sa tin un discurs sau sa vorbesc cu cineva cuvantul cand il încep trebuie mereu sa se audă "trebuieieieie" spre exemplu si nu inteleg de ce pățesc asta. Imi tot ies vocale si constant fără să vreau si câteodată articuleze prost sau pronunț prost cuvantul.
Si la alte conflicte la fel am pățit chiar daca am dreptate adversarul castiga ca eu un cuvânt nu pot pronunța.
Si intrebarea asta daca v-o adresăm fata in fata imi ieșea haos.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Citeste si pronunta cuvintele cu voce tare, astfel imi testez si eu pronuntarea in limba invatata, ma inregistez si apoi vad am pronuntat bine cu ajutorul lui google, fi calm, scrie intr-un jurnal ceea ce simti, asculta de relaxare, metideaza, primul pas spre evolutie este autoconstiinta, privestete in oglinda vorbeste cu tine insati