| Joker3134 a întrebat:

Ce poti sa faci daca stii o limba straina? adica ce meserie poti sa ai aici in Romania?

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Poti lucra la un call center de exemplu, dar daca esti genul de persoana, nu vreau sa te jignesc si te rog sa ma scuzi ca iti zic asta fara sa te cunosc, dar asa imi pari mie, care pierde timpul aiurea la 25 de ani si nu stie ce sa faca cu viata ei si care cunoaste limba engleza din jocuri, seriale si putin de la liceu, nu o sa ai prea multe sanse de reusita in domeniul asta. In schimb, daca stii germana, de exemplu, la un nivel avansat, chiar ai putea castiga bani frumosi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai o mare parte din romani (desi mica raportata la majoritate) stiu o limba straina (engleza) si pot sa lucreze in mai toate domeniile, nu este o regula.

| Anon1618 a răspuns:

Traducator

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anon1618):

Ca sa fii traducator trebuie sa ai licenta in domeniu. Ex. Ca traducator de limba engleza trebuie sa urmezi cursurile specifice, unde se invata la greu limba engleza veche, nu numai limba uzuala actuala. Am o cunostinta care a urmat cursurile acestei facultati timp de doi ani si in paralel o alta facultate, dar a renuntat deoarece era foarte greu: avea cate 12-14 examene pe sesiune, in timp ce altii aveau mai putin de jumatate.