| marian118 a întrebat:

Ce recomandati pentru scaparea acneei?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O ciorbă de burtă

| xDxDxDxDxD a răspuns:

Un sapun de la Dove,
ca tot e vara incearca sa bei cat mai multa apa,
nu le sparge.Va fi mai greu la inceput insa mie asa mi-au trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, daca problema e grava (daca ai multe cosuri pe toata fata si se intind) mai bine incerci un tratament cosmetic. Dupa folosesti vreo 5 zile o crema sau unguent cu antibiotic (doar recomandat de medic sau cosmetician)... daca nu folosesti nimic vei arata si mai rau, la fel si in cazul in care folosesti ceva nepotrivit tenului tau. Dupa aceea vei arata impecabil macar 14 zile si daca iti apar din nou puncte albe mici cosmeticiana ar trebui sa te sfatuiasca aici sau un dermatolog. Ca sapun eu iti recomand sapunul Himalaya (cel antibacterian si cel cu castraveti) in general sunt bune pentru tenul gras, daca tenul tau este uscat mai bine il incerci pe cel cu migdale. Daca problema revine incearca sa faci un tratament cosmetic cam odata la 2 luni. Ar trebui sa dea rezultate.
Succes si numai bine!

| SOPHIEDUNE a răspuns:

Igiena nu ai ce sa-i faci, decat sa-ti ingrijesti tenul zilnic.Te-ar putea ajuta si sa bei ceaiul "trei frati patati".

| marian118 explică (pentru SOPHIEDUNE):

Dar creme? cu ce creme sau solutii ma pot da?

| SOPHIEDUNE a răspuns (pentru marian118):

Asta depinde de tenul pe care-l ai, dar iti recomand sa te duci la o farmacie si sa iti cumperi un tonic sau un gel de curatare, insa sa stii cremele de obicei nu sunt indicate cand ai acnee.Le face mai rau hidratatrea, trebuie sa le usuci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru marian118):

Ai putea incerca ceva de la Herbagen...in fuctie de tipul de ten pe care il ai. Intreaba la o farmacie de naturiste preferabil...A si ca unguent (usuca) ar fi Baneocinul (vezi ca are si ANTIBIOTIC - deci foloseste-l maxim 5 zile) dar aplica-l doar DUPA ce ai stors cosul, deoarece daca il aplici atunci cand are varful galben il va usca si puroiul ramane sub piele (ca la un cos sub piele) si nu vei mai putea sa scapi de el decat daca se reface. Si nu este rau daca hidratezi tenul, doar sa nu fie in exces: adica nu te da in fiecare zi cu o crema hidratanta, dar daca folosesti produse care usuca tenul, din cand in cand ar fi binevenita si o crema hidratanta (odata la 5 zile de exemplu). Evita ciocolata si prajelile (nu, nu este doar un mit..acestea contin niste substante anume care agraveaza acneea). Acum e vara ai putea sta mai mult pe afara cu fata la soare - si soarele face bine (nu, nici acesta nu este doar un mit deoarece usuca). Ti-am dat atatea detalii pentru ca daca se agraveaza e de rau si nu ti-ar placea sa vezi cum arata o rosie cu chip uman.

| Ikys a răspuns:

Spala-te in fiecare dimineata cu apa si sapun.