| JuAl a întrebat:

Ce rol are creditul si ratele intr-o banca?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cum ce rol au? Sa faca bani laughing orice banca lucreaza cu bani sa faca mai multi bani.
Da credite la care percepe dobanda, iar ratele reprezinta modul prin care cel care ia credit plateste inapOi banii imprumutati.
Cu cat mai multe rate cu atat platesti dobanda mai mare laughing iar bancilor asta le place, sa te prinda, sa te aibe de client toata viata, asa vei putea trai si tu cat de cat binisor, iar banca prospera in continuare.

| JuAl explică (pentru relian):

Oricum nu o sa ma imprumut niciodata de la o banca.

| relian a răspuns (pentru JuAl):

Asta crezi tu acum,ca niciodata nu o sa te imprimuti. Daca ai bani balamuc,atunci sigur nu o sa o faci,dar daca nu ai o sa o faci,te asigur.
Sa zici vrei sa cumperi o casa,ai sa dai banu jos? Nu ai,asa ca te duci la banca si uite asa te faci cu o casa,sau o masina.
Bancile is de ajutor intr-un fel,daca omu n-are bani si nu ar exista banci atunci nu ai putea avea f multe chestii,chiar daca tu platesti mai mult,dar poti avea chestii ceti doresti, pe care nu le puteai avea fara ajutorul bancii.
Deci banca este un ajutor si tu trebuie sa platesti cand cineva te ajuta, e logic, noormal, nu iti da nimeni moca nimic, nici familia ta chiar laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru JuAl):

Dacă o să cumperi ceva în rate de la un magazin, tot de la o bancă vei împrumuta, căci magazinul se va împrumuta de la o bancă care va plăti produsul pentru tine, iar tu vei plăti ratele către magazin iar acesta va restitui ratele către bancă.

| minrest a răspuns:

Banca acorda credite, adica da bani cu imprumut. Iar datoria la banca, creditul contractat, poate fi platit in rate. Rezulta clar din asta care e rolul creditului intr-o banca: este obiectul de activitate al bancii, exact dupa cum prelucrarea lemnului este obiectul de activitate al tamplariei. Daca nu mai acorda credite, banca poate foarte bine sa se si inchida, caci asta face ea, da credite.