| Aidutz a întrebat:

Poate sa-mi spuna si mie cineva:daca incalci una din cele 10 porunci,mai precis daca ai jurat parintilor ceva si ai mintit)ce se intampla? Noi nu am facut prea multa religie la scoala si acum,recunosc, am citit cele 10 porunci.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu e adevarat. Uciderea este incalcarea poruncii lui Dumnezeu si un pacat capital, de moarte si strigator la cer.Nu va fi iertat. Oricat se pocaieste un om viata celui ce i-a fost luata nu mai revine, nu mai revine omul la viata pamanteasca.De aceea e pacat capital.Crede-ma ca stiu.Am citit despre asta.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu se intampla nimic din partea lui Dumnezeu, dar suportam consecintele actiunilor noastre.Adica, daca parinti afla ca ai mintit nu mai au atat de multa incredere.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca te indrepti si te caiesti nu se intampla nimic mai ales ca e un pacat mediu
De aceea exista Sf. Taina a Pocaintei(Spovedaniei)Acesta este un pacat mediu sa zicem care se poate ierta prin Sf. Taina a Spovedaniei la Biserica.Doamne ajuta!

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce nesimtire...Sa cataloghezi pacatele in pacate mici medii si mari... Urat, arata-mi unde scrie in biblie de pacate mici medii si mari.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te spovedesti si le ceri iertare parintilor

| HueyFreeman a răspuns:

Inseamna ca ai sa arzi in iad o vesnicie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai vedea singur/a. oricum ceva bun, nu cred, minciuna este doar o amanare a adevarului.nu o rezolvare.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Trebuie sa te marturisesti duhovnicului, duhovnicul urmand sa iti dea un Canon, spre indreptare si spre mantuire, pe viitor incercand sa le respecti.

| Anonim5566 a răspuns:

Inseamna ca pacatuiesti si va trebui sa iti indrepti pacatul.

| Aidutz explică:

Va multumesc tuturor!