| DenqOO a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu îți plătești întreținerea pentru foarte mult timp?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Chiar am acest caz pe scara la mine, e unu cu datorii de 45000 lei, o talalaie prin procese administratorul si tot n-a rezolvat-o de peste 1 an de zile.
Ala mai plateste putin, ca, cumva e o lege care zice ca daca mai plateste ceva, nu il evacueaza, si tot asa o tine.

Deci nu e asa usor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Asta depinde doar de decizia luata de asociata de locatari /propietari.
Nu am fost pusa in situatie.Dar am vecini cu datorii mari care sunt mai greu e platit.
Dar au fost situatii in care propietarul a fost nevoitsa isi vanda apartamentul ca sa isi poata plati datoriile atunci cand s-au adunat foarte multe restante.

| Emma30555 a răspuns:

Te da în judecata asociația de proprietari, îți pot pune poprire pe venituri

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Te da si dureaza f mult, nu are probleme asa usor cel ce nu plateste.
Caz am la mine pe scara, se judeca asociatia cu el de peste un an si tot n-a rezolvat mare lucru, ala plateste cate putin ca stie el de ce, are avantaje la proces asa ca sa o tina la infinit, si asa ii joaca pe astia cum vrea.

Nu pune nici o propire pe venituri.
Nici n-ai voie sa intri in casa sa-i tai utilitatile. Se gandeau astia sa rupa coloana si sa faca ocolire de tevi ca sa nu mai ajunga la el in casa, altfel e de rau.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am auzit de cazuri de genul care asa s au rezolvat dacă proprietarul avea un loc de munca, știu ca la un moment dat chiar și a vândut casa fiindcă nu mai putea sa plătească. Nu știu exact cazul, depinde la fiecare probabil. Oricum dacă un om este mai nevoiaș eu cred ca poate fi înțeles pana la urma, fiindcă nu are băni cu ce sa plătească, îl mai lași doar sa nu fie asa majoritatea în scara respectiva ca se ajunge sa se taie căldură și apa pentru toți dacă sunt datorii foarte mari

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Cred ca asta de aia mai plateste cate putin, ca sa nu il sileasca.
Pana acum am acoperit datoriile lui din fondul de rulment si altele.

| DonEduardo a răspuns:

Pesemne proprietarul te va da afara.

| DenqOO explică (pentru DonEduardo):

Care proprietar, daca apartamentul e al meu. Nu platesc intretinea. Nu ma refer la chirie.

| Anonimm30 a răspuns:

E unu la mine in bloc, nici nu munceste, e ca un boschetar si nu il da afara din bloc. straight face