| matrix100 a întrebat:

Ce se intampla daca un tanc este gata de tragere si vine unul din exterior cu un pistol si trage un foc pe gaura tunului? Multumesc

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca te gandesti la gaura de pe teava tunului. happy
Aceea gaura este cu cca. 1m in fata tancului si la cca 2m inaltime. E cam greu sa urce acolo (neobservat) si sa traga in teava cu pistolul. big grin
Daca totusi ar reusi, ar lovi focoasa proiectiluui incarcat pe teava, care ar declansa explozia proiectilului (ca si cum ar fi fost tras normal), explozie care i-ar rupe mana cu pistalul si poate si restul corpului.
Tancul si cei din interiorul lui n-ar pati nimic.

| sierra1 a răspuns:

Trage-trage dar pe care parte a "găurii" ( țevii? ) tunului?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se întâmplă nimic sau o explozie în care tipul moare.

| RoCkKiD a răspuns:

Cel mai probabil nimic. Majoritatea proiectilelor folosite de tancuri si cinetice, deci nu au explozibil.

Glontul tau o sa sune ca un clopotel dupa care o sa afli ca tancul are pe langa tureta si o mitraliera.

| Bula a răspuns (pentru RoCkKiD):

Proiectil de tanc fara explozibil? laughing
rolling on the floor

| KR0N5TADT a răspuns (pentru RoCkKiD):

Majoritatea proiectilelor sunt perforante, reactive, incendiare, etc.
Fiecare dintre ele are o capsă de detonare la impact și te asigur că nu este plasată în curul proiectilului.
Există chiar și rachete ghidate laser lansate prin țeava de tun calibru 100mm. Nu mai suntem pe vremea piraților din Caraibe.

| Anonnymus1127122 a răspuns:

Face BUM