| TiggerO a întrebat:

Ce se intampla intr-un circuit atunci cand apare un scurtcircuit?

6 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Scurtcrcuit inseamna contactul intre faza si nul.In lipsa unui consumator[bec, motor etc.]are loc o descarcare electrica pe fuzibil[siguranta]care are rol de a intrerupe circuitul, prin autotopire.In cazul inexistentei acestui fuzibil, circuitul se supraincalzeste si are loc o intrerupere a circuitului in punctul cel mai slab al circuitului.Nimic nu functioneaza prin scurtcircuitare, cum spune prietenul nostru DinGri77.Sudura electrica se face prin arcul electric format intre metal si varful electrodului.Acest arc electric transforma energia electrica in energie termica, alipind metalele.Arcul electric este el insusi un consumator, care functioneaza la o anumita apropiere a electrodului de metal. Daca lipesti electrodul de metal, direct, atunci abia formezi un scurtcircuit.Sudura nu mai functioneaza,iar circuitul electric se va intrerupe fie printr-un releu termic, montat in aparatul de sudura, fie pri,, puscarea,, sigurantelor.

| OliverArrow a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Poti sa imi dai te rog frumos add la teodoraqueen. Vreau sa te intreb lucruri despre electricitate.

| DinGri77 a răspuns:

Se produce o punte directa a curentului electriv intre pozitiv si negativ sau intre faza si nul.

| TiggerO explică (pentru DinGri77):

Si circuitul nu mai functioneaza?

| DinGri77 a răspuns (pentru TiggerO):

Depinde. Aparatul de sudura functioneaza pe baza de scurt circuit, si functioneaza... Unele circuite sunt facute sa suporte puteri mari in scurt, altele nu.

| TiggerO explică (pentru DinGri77):

Impamantare ( Nul ) =?
Faza =?
Diferenta de potential =?