| RaduFlorentina a întrebat:

Ce se poate întâmpla dacă am spart un sâmbure de litchie în dinți? Am auzit ca este otrăvitor.

1 răspuns:
| RogoCodrin a răspuns:

Buna seara, Florentina!
Iti recomand sa mergi cat de repede la spital la sectia de primiri urgente! Asemenea samburelui de ricin, samburele de litchi este folosit in prepararea otravurilor impotriva unei game variate de daunatori: sobolani, soareci, dihori, jderi, cartite etc. Nivelul de toxicitate al acestui sambure este aproximativ la fel de letal (in cantitati de peste 2-3 samburi) pe cat e veninul unei vipere.
Asa cum am spus, te rog sa mergi urgent la medic! Astept vesti, numai bine!