| anonim_4396 a întrebat:

Ce se spune la secta ortodoxă despre celelalte secte?
Dau funda happy

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ortodoxia nu este o secta.
Celelalte aparute mult mai tarziu sunt secte iar daca un om chiar are o religie in care crede din cate stiu sunt invatati sa nu judece pe alti.

| drutzix a răspuns (pentru Freya1):

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă dintr-o comunitate principală.
Cum Crestinismul s-a impartit in Catoligi, Ortodocsi si alte grupari rezulta ca ortodoxia e o secta a crestinismului.

| HazelEyes77 a răspuns:

E o problema spinoasa asta cu religia si doctrine religioase care stau la baza intemeierii diverselor confesiuni si creeaza controverse. Toate vor sustine ca doctrina lor e cea adevarata si crezul lor e autentica. Asa si religia ortodoxa are pretentia ca ea cunoaste adevarul ca urmeaza calea cea dreapta pe cand celelalte confesiuni / secte raspandesc erezii, invataturi profund gresite si incearca sa le combata. Parerea mea e ca fiecare are dreptul sa creada in ce doreste pana la urma si nu ar trebui sa dezbatem chestiuni care sunt privite in mod subiectiv de fiecare individ.

| FaraNumePls a răspuns:

Nimic

Răspuns utilizator avertizat
| Raniaa a răspuns:

Nu stiu, m-au dat afara sad