| simona_4325 a întrebat:

Ce stiti despre legislatia transportului de produse alimentare(carne, branza, slanina, etc)dintr-o tara in alta cu masina, astfel incat sa nu iti fie confiscate si sa platesti si amenda?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Câteodată sunt probleme cu băutura, alimentele ( şi cele produse în gospodărie ) şi ţigările, la ieşirea din România la unguri.
Mai sunt şi filtrele poliţiei de pe traseu.
In general norocul te ajută dar şi să nu sari calul niciodată.
Cum aducem cadouri când venim în ţară ( cafea ai dreptul totuşi la 15 pachete ), la fel aşteaptă şi rudele sau prietenii din străinătate câte un cadou şi de exemplu la pălincă nu le poţi duce câte 100 de grame.
Succes!

| gabriela a răspuns:

Doar alimente cumparate din magazine si ambalate. Altfel pot fi confiscate, chiar si amenda! E voie si 1 l. palinca.