| _pink a întrebat:

Ce stiti sau ce ati auzit despre viata in timp de razboi? Cum au trecut bunicii vostri prin cel de al doilea razboi mondial? Mai erau locuri de munca? Erau alimente? Se mergea la scoala?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nu iti pot raspunde la toate intrebarile, insa iti pot spune cate ceva din ce imi poveste strabunica. Ea a prins si primul razboi mondial, avea doar cativa ani si isi amintea ca nu aveau voie sa se joace afara din curte si ca femeile purtau parul scurt sau strans si haine barbatesti si nici ele nu ieseau din curte dupa ce se insera. Apoi, a venit marea unire si au plecat cu totii, fericiti ca se terminase cu razboiul, catre alba iulia. Au mers cam o saptamana sau mai mult cu carutele, cu purcei, cu catei (ca aproape tot satul plecase, nu aveai cu cine sa lasi animalele) si povestea ca era o mare de oameni la alba iulia, unde a fost adunarea nationala si cand s-a citit proclamatia, toti au chiuit si au aruncat caciulile in sus si au aplaudat. In al doilea razboi mondial, deja era casatorita si cu vreo 2 copii si strabunicul a mers la razboi si cand se retrageau din fata armatei adverse, au alergat cu tolba si in uniforma multi km si au ajuns la o fantana, de unde, fiind obositi si insetati, au baut. Din cauza ca era foarte incins si a baut multa apa rece (zicea strabunica), a facut pneumonie si a murit acasa. Pe urma a urmat partea mai grea, era dupa razboi, inca mai erau trupe la noi. De foame nu au suferit, caci aveau bivolite, gospodarie mare, s-au descurcat. A dat si copiii la scoala, 8 clase, ca asa se facea, apoi isi faceau educatia in gospodarie si se casatoreau. De locuri de munca nu stiu sa spun, ei stateau la tara, lucrau pamantul, se ocupau de animale etc. Pe urma multi barbati, inclusiv straini, au curtat-o, caci era frumoasa, tanara si avea si avere, dar strabunica-mea nu s-a mai recasatorit, caci l-a iubit mereu pe strabunicul. The end.happy

1 răspuns:
| vampyremisa a răspuns:

In primul rand, nazistii erau si in Romania, oamenii trebuiau sa se ascunda in beciuri datorita bombelor, grenadelor. barbatii erau pe front deci femeile munceau, aveau putine alimente si in polonia se mancau multi cartofi.