| WinterInMyHeart a întrebat:

Ce sunt ritualurile wicca?

4 răspunsuri:
| Darkus a răspuns:

Ritualuri logik

| siwel a răspuns:

Ritualuri de invocare a spiritelor pentru a intra in contact cu ele. Scriptura spune ca spiritele vin sa distruga, omoare si sa fure. (si creaza frica, dependenta, manipulare, deprimare, ganduri de sinucidere, vicii)
Eu zic ca merita sa te lepezi de wicca si de satan si sa il invoci pe Hristos si prezenta Sfantului Duh. Iisus vine ca sa dea viata, dragoste, libertate, putere, liniste sufleteasca si puterea de a fi tu insati.

| AstroAlex59 a răspuns:

Sunt ritualuri care acorda o mare importanta naturii, wicca fiind o religie druidica, si se bazaeaza foarte mult pe cercuri magice si pentagrame ce reprezinta cele 5 zeitati wicca, spiritele nu vin sa distuga, spiritele dau viata, fara spirit noi nu am fi nimic doar un trup fara ratiune atat, oare avem noi certitudinea ca ortodoxismul este religia adevarata? suunt atatea religii si nu stim cu certitudine care e cea adevaratawinking numai bine

| felicia4623 a răspuns:

Http://www.sfantul-ciprian.ro/ - putini stiu ca sfantul mucenic Cirprian a fost initial un mare vrajitor - insa, devenind crestin a lepadat vrajitoria si pe satana (caci toate ritualurile magice si vrajitoresti se fac cu ajutorul satanei). In momentul cand a renuntat la vrajitorie, satana l-a atacat direct si apoi indirect prin inamicii crestinilor, astfel incat a fost martirizat in anul 305.

Iisus a spus: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decat prin Mine."

Wicca invata ca sunt mai multi dumnezei. Or, logic, Dumnezeu nu este decat UNUL, necreat, din veci - cel care a facut cerul si pamantul (adica lumea vazuta si nevazuta, cu toate legile lor).

Un sfant spunea: "Mai mare decat a vedea ingeri este de a iubi". Cauta asadar in loc de a cultiva relatia cu satan prin wicca, ritualuri magice si intalniri cu demonii, sa cultivi relatia cu adevaratul Dumnezeu - originea ta si a tuturor lucrurilor - cultivand Dragostea, prin Iisus Hristos.