| Izz a întrebat:

Ce superstitii stiti?

3 răspunsuri:
| laviflower a răspuns:

In noaptea de Sfantul Andrei se spune ca umbla strigoii.

| BeHappyForMe a răspuns:

Superstii referitore la dragoste:
Crezi că dragostea nu îţi stă scrisă în stele? Iată două semne care îţi vestesc că te vei îndrăgosti cât de curând: te împiedici pe scări în timp ce le urci sau visezi că faci o baie cu spumă.

N-a apărut în calea ta niciun prinţ fermecat? Eşti curioasă cum arată sufletul tău pereche şi care este iniţiala numelui său? Iată cum procedezi!

Ca să visezi cum va arăta prinţul tău fermecat nu trebuie decât să îţi schimbi rutina dinainte de somn aşa: dormi cu o oglindă sub pernă, poartă-ţi pijamaua pe dos, freacă tăblia patului cu coajă de lămâie, numără nouă stele în fiecare seară timp de nouă seri sau perie-ţi părul de trei ori în timp ce te uiţi în oglindă.

Pentru a afla iniţiala numelui celui care îţi este ursit nu ai nevoie decât de un măr: decojeşte-l cu grijă, fără să se rupă coaja, după care arunc-o peste umărul tău stâng cu mâna dreaptă. Mai apoi, priveşte forma cojii căzute pe jos şi vezi cu ce literă seamănă mai mult şi mai mult. Cu acea literă începe numele sufletului tău pereche.

O altă varianta de a afla iniţiala numelui său, tot cu ajutorul unui măr este aceasta: roteşti codiţa mărului, rostind literele alfabetului, o literă per rotaţie, până când se rupe codiţa. La ce literă te-ai oprit? Cu ea începe numele sufletului tău pereche.
Daca bratara de la mana sau cureaua ceasului iti provoaca jena sau disconfort, inseamna ca iubitul se gandeste la tine.

ALBASTRU Pentru a te proteja de ghinioane, poarta o panglica albastra.

10 AUGUST Daca vei vedea o stea cazatoare pe 10 August, (Sf. Laurentiu), vei visa la alesul/aleasa ta.

Daca treisprezece persoane stau la o masa, una din ele va muri inainte de sfarsitul anului. Daca sunt 13 persoane la o masa, cu siguranta ca intre acestea este un cuplu de indragostiti care isi tine secreta idila.

Daca in vis, cauti un ac, semnifica faptul ca iti faci griji fara rost.

superstiti legate de Craciun

Copilul nascut in ziua de Craciun va fi norocos toata viata.

Mananca un mar in ziua de Craciun ca sa fii sanatos tot anul viitor.
Cei care mor in ziua de Craciun se duc in Rai.

Niciun Craciun fara crengute de vasc. Altfel vei avea ghinion tot anul urmator
- Un cer senin de Craciun anunta un an roditor
- Daca rastorni cutia cu chibrituri, daca versi vin pe masa, daca iti tiuie urechea, daca dai de pomana sau daca atingi cocoasa unui cocosat vei avea noroc tot anul.

Sper sa te amuzi sunt mai neobisnuite superstitile mele.