| DarknLight a întrebat:

Hei, TPU, dacă amica mea, m-a cerut în căsătorie, a zis că pe la 40 de ani să ne căsătorim noi două în caz de nu ne găsim soții pe care-i căutăm, să accept, oare?!
E printre puținele mele prietene care mi-au mai rămas și eu mereu mi-am spus că la amicele mele nu o să mă dau niciodată și o să încerc să le privesc doar ca pe amice, dar primind această ofertă happy cam începe să-mi surâdă ideea, mai ales că e tot ca mine, spiritual și psihologic, dar într-o versiune mult mai bună.
Dar temerile mele cele mai mari ar fi, că dacă în final nu va fi nimic nici cu ea sau ne vom despărți după ce începem această aventură și nebunie, mai ales după 40 de ani, o să-mi pierd amica și o să rămân iarăși singură, deci nu știu ce să fac.

Și ar mai fi o problemă, ai mei ar înebuni dacă ar auzi că am fugit în lume cu o tipă și mai e și vorba de Dumnezeu. Că există, că nu există până la urmă, va trebui să-L trădez și să comit ceva împotriva firii.

Și dacă Dumnezeu chiar ar exista și consideră astea păcate împotriva firii, până la urmă care e păcatul? Pentru că hai să fim serioși, două femei sau 2 bărbați nu prea pot face știți voi ce fac una și unul, deci păcatul ar fi că ce, că da, poate se ajunge la niște tandrețuri și chestii mai deep pe zona asta, dar în realitate care e păcatul? Că ei nu pot comite păcatul desfrâu, mai ales că dacă ei chiar se iubesc, nu vor fugi cu mai mulți, ceva ce de multe ori se omite în relațiile hetero, deoarece cumva acelea încep de la dorința carnală și de la "experimentat" și nu de la iubire și deci uneori relațiile care încep așa, mai târziu partenerii realizează că de fapt aia nici nu a fost iubire și de aia de multe ori se ajunge la înșelat și abandon. Dar pe lângă iubire, ele două sau ei doi vor trăi ca niște amici într-o casă, mai mult, dar cu multă iubire, deoarece cumva așa a și început totul, din ceva numit iubire și nu din ceva numit dorință și vor trăi frumos. Deci mai exact care este păcatul?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Daca va mutati in calitate de bffs si surori, atunci ar trebui sa fie super fain, iti va prinde bine si tie sa nu mai stai singura.Te mai iei cu ea, vorbiti, radeti, faceti chestii impreuna si te va ajuta enorm pentru psihic. Poate chiar te va scoate mai mult din casa.Win win. laughing Nu va faceti chiar planuri detalitate, ca na, socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ.Se mai pot schimba lucruri pe viitor si e ok sa luati totul in serios abia cand tu ai suma necesara de bani stransa. Poate ca de data asta iti va iesi acest plan, nu ai de unde sti, ramai optimista!

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După Biblie nu este un păcat ci este o urâciune, ceva detestabil. Vezi Apocalipsa.

| DarknLight explică (pentru sadrian46):

Am citit-o, dar nu am priceut prea multe sad părea cam cifrată.
Dar în schimb da, am citit Sodoma și Gomora și deși cuvânt cu cuvânt în Biblie nu scrie nimic de gay și lesbience, totuși oamenii au preluat ideea că de aia ai ars cetățile Sodoma și Gomora, Dumnezeu, din cauza păcatului împotriva firii. straight face Dar în Biblie scrie doar că au fost multe nelegiuri și
depravări acolo, dar nu spune concret ce nelegiuri și depravări. Dacă e așa, oamenii chiar invetează multe ce nu le plac lor, că parcă ar fi spus Dumnezeu prin Biblie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca se poate sa locuiti impreuna si fara sa aveti o relatie, mai ales daca tu nu esti bi.Cel putin eu nu am dedus asta, nu pana acum. laughing Daca nici nu esti sigura in privinta sexualitatii tale cu atat mai mult ar fi mai intelept sa mai cantaresti putina decizia, sa nu va pripiti, ca sunteti pe cale sa va aventurati pe un teren minat.Acuma, ce sa mai zic, merita sa stricati prietenia de o viata pentru un act sau pentru ca nu v-ati indeplinit niciuna dintre voi asteptarile pe plan amoros, vizavi de barbati? Eu concluzionez ca nu, categoric nu.

| DarknLight explică (pentru dullcat):

Da, de mutat mâ voi muta, dar abia la anul, că vreau să-mi strâng bani anul ăsta și sper să-mi găsească o chirie la ea în bloc. Deja ne facem planuri, deocamdată de surori, clar. laughing) Dar nu știu, îmi surâde ideea. Măcar de am lua o casă să o închiriem împreună, ar fi fain. Dar nu mai fac planuri, oricum niciodată viața nu mi-a ieșit așa cum am plănuit-o eu. happy

| dullcat a răspuns (pentru DarknLight):

Daca va mutati in calitate de bffs si surori, atunci ar trebui sa fie super fain, iti va prinde bine si tie sa nu mai stai singura.Te mai iei cu ea, vorbiti, radeti, faceti chestii impreuna si te va ajuta enorm pentru psihic. Poate chiar te va scoate mai mult din casa.Win win. laughing Nu va faceti chiar planuri detalitate, ca na, socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ.Se mai pot schimba lucruri pe viitor si e ok sa luati totul in serios abia cand tu ai suma necesara de bani stransa. Poate ca de data asta iti va iesi acest plan, nu ai de unde sti, ramai optimista!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cica nu prea pot face. Gresit. Pot face ce vor. Daaar... pana la urma tu traiesti pentru tine sau pentru "ai tai" ca asta nu prea inteleg. Atita vreme cit nu te eliberezi de "ce o sa creada x sau y" nu o sa fii vreodata cu adevarat fericita.

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Dv vorbiți?! laughing)
Nu ați vrea să fi văzut chipul mătuși-mii când a auzit de la cine am primit cerere în căsătorie. laughing) Mai să mă ardă pe rug. Deci dacă chiar o să fac o nebunie de genul, va trebui să aleg femeia și să las familia. Ce mai soartă și asta. straight face
Plus că eu am o relație chiar faină cu God, nu din aia cu Mambo Jumbo care se întâmplă la Biserică, deși aspir să ajung mai des și pe acolo happy dar deocamdată anxietatea socială nu mă prea lasă să merg, dar am o relație chiar autentică în care vorbim happy și dacă e să cred chiar pe bune cazul Sodoma și Gomora, nu știu ce să zic... nu aș vrea să-L trădez pe God, dar nu aș vrea nici să-mi trăiesc viața singură, iar cu bărbații, cred că îmbătrânesc până voi face pace cu ei și să mă simt cu adevărat bine lângă ei.
Uite, asta nu pricep, dacă God ăsta mi-a dat soarta asta cu bully, tată inexistent și toate situațiile nasoale cu bărbățeii, de ce tot El mai are pretenția să nu fim împotriva firii?! Păi eu de unde să iau exemple de conviețuire bărbat-femeie, dacă mie nu mi s-a dat o familie tipică, formată doar din mamă și tată și o familie echilibrată?! Nu credeți că asta e nedrept, uneori?! Mereu am simțit că viața râde de mine laughing) fix cam așa cred și despre situația mea legată de căsnicie vs familie. straight face

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Foarte bine, atunci vezi-ti de relatia ta cu dumnezo' si nu te uita la dogmele cretine ale astora. E faza aia din biblie cu pletosul facator de minuni si centurionul gay. Deci nici gizas nu avea ceva impotriva celor altfel. Si la naiba, exista relatii gay/menage-a-trois-uri si in lumea animala! Nimic nu e nedrept, depinde cum abordezi si vezi situatia. Azi am injurat cit pentru ultimii 3 ani, cand cel mai simplu era in loc sa sun ca boul la dobitocii de la anaf si de la trezorerie + imigrari la telefoanele disponibile pentru public sa intreb un prieten care sa imi dea numarul unui prieten pe care sa il sun si sa rezolv in cateva minute...

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar ce m-am împărtășit după atâția ani, așa că, nu o să încerc să zic nimic de God și nici să intru în polemici acum happy

Dar asta cu trio-ul animalelor nu am prea auzit, cu atât mai mult văzut. happy Deci e adevărat sau doar spuneți o pvoeste frumoasă? laughing)

Și ce treburi aveți pe la Anaf?! Să nu -mi spuneți că și dv lucrați cu ei. Eu una nu-i suport după câte zile fripte le-au facut alor mei (mama și mătușică-mea, ce-s contabile ambele) le-au frecat, le-au scos peri albi. Pentru orice chichiță se agață și cică vin ei să verifice chestii la sânge la firmulițele astea mici și medii, că vezi domn'le "evaziune fiscală" dar lasă mahării să facă ce vor prin afacerile lor mari, dar necinstite. straight face Pe aici am ajuns cu mentalitatea. straight face
Mi-i beahh. Ce aud la ai mei zi de zi, mă înfioară.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Te-ai impartasit unui mafihotz in sutana care se erijeaza in reprezentantul lui Godulică printre noi. Legat de animale, nu bat cimpii. https://www.discovermagazine.com/......ed-to-know + https://en.wikipedia.org/wiki/Non-reproductive_sexual_behavior_in_animals

La anaf aveam nevoie de o confirmare a unui cont in care sa torn niste bani. Macar de era vorba de verificat...

| J0B0MAT a răspuns:

Azi ești straight, mâine poate ești homo, poimâine trans, peste un an te identifici cu un câine... care este problema.

| DarknLight explică (pentru J0B0MAT):

Tu lipseai, măi JoboMat din dilemele mele existențiale și durerile sufletești, doar tu și umorul tău cel sec. straight face
Dacă tot ești așa de smart, zi-mi mai bine ce să fac... căci eu una nu știu, aș cam accepta oferta amicei, dar mă gândesc la mama, săraca și mătușică-mea, deși le-am spus și lor ce mi-a propus amiga, dar e jale pe aici. Până și mama care habar nu are să vorbească cu copilul ei, unicul ei copil straight face de odată când i-am pus întrebări la fel ca și aici pe forum, existențiale și care până la urmă ar fi problema la relațiile bi, lesbi sau gay, nu a știu prea multe să-mi explice, dar pentru prima dată mi-a explicat, săraca ce e normal și cum se fac copiii. Pentru prima dată în viață. Mă mir că nu mi-a explicat asta la 50 de ani, când oricum sub nicio formă nici nu mai puteam face copii. Halal părinți...

Deci spune, ce să fac?
Și nu sunt decât bi. Atâta tot, dar cu înclinații mai mult spre ele decât spre ei sau în final cu înclinații spre nimeni. Von trăi și vom vedea, ce mi-e scris în frunte și-n palmă, oricum de destin nu putem fugi. Oricare ar fi îl îmbrățișez, doar dacă în final știu că God mă va ierta. Deci care e problema ta? happy
Dar mă înfioară faptul că sfătuitorii buni de pe aici au cam apus, au rămas oamenii cu umor negru doar, ca tine. straight face Și mai grav, că doar cu oameni ca tine am rămas pe aici să mai conversez sau sfătuiesc.
Tristuț!

| J0B0MAT a răspuns (pentru DarknLight):

Fă ce vrei.
Sincer e bine pentru tine dacă doar cu oameni ca mine ai vorbi.Dar na, presupun că e grav că nu există și proști, psihopați cu care să vorbești, e prea boring viața doar cu oameni civilizați.

| DarknLight explică (pentru J0B0MAT):

Jesus Christ! Santa Maria! Dar cu cine am onoarea să vorbesc cu stimabilul și civilizatul JoboMat sau stimabila, ce să zic. Mă închin în fața ta, că ești prea civilizat, atât de civilizat încât inserezi cu cele mai mici detalii și în cel mai subtil mod câte o înțepătură. happy Dar mna, ești civilizat, ce să mai.

| J0B0MAT a răspuns (pentru DarknLight):

Nu ți-am aruncat nicio înțepătură, așa zici mereu că am ceva cu tine, ceea ce nu a fost niciodată adevărat. De data asta chiar ți-am zis să faci ce vrei, să te identifici cu un câine, eu chiar nu am nicio problemă cu asta.Chiar cred că animalele în general sunt mai bune decât oamenii, dar în orice caz, nu am absolut nici o problemă cu orientarea sexuală a cuiva ori cum se poartă cineva, atât timp cât nu face rău altor persoane.Deci atât timp cât îți vezi de viața ta și nu violezi, omori, bați etc pe alții, fă absolut orice vrei.
Cu înțepături, chiar jigniri tu arunci neprovocat. Dacă îți mai iei câte o jignire, e meritată totuși.

| DarknLight explică (pentru J0B0MAT):

Nici nu mă mai obosesc să intru în jocurile tale, mister Troll.winking
Ai dreptate!

| wildthing a răspuns:

Pai ce sa mai asteptati pana la 40 de ani? E evident ca ea bate saua sa priceapa iapa...ar vrea sa te pupe si nu stie cum sa-ti spuna!winking
Sper ca...sunt invitat si eu la nunta.

| DarknLight explică (pentru wildthing):

De fapt, fata mi-a făcut invitația la trăit împreună, abia după ce i-am mărturisit eu prin telefon că nu știu exact ce-mi place și apoi i-am pomenit de anul trecut de ziua mea, când am fost la ea acasă, să facem o noapte albă și ea deja fiind terapeută, fără să-și dea seama a făcut terapie și cu mine, abordând cele mai dureroase probleme legate de tata și eu am dat-o-n plâns și ea m-a îmbrățișat laughing) și pentru o clipă, eu știind că ea e bi, m-am gândit că poate e o altfel de îmbrățișare laughing) și de aici nebunia, fantezia. Și mărturisindu-i astea, m-a întrebat că dacă sunt indrăgostită de ea și i-am spus că nu și că oricum nu mă dau la amicele mele, dar i-am zis că din facultate m-a atras eleganța ei și siguranța ei și hainele ei roșii laughing) și apoi mi-a propus asta prin telefon. happy
Ehhh, las viața să mă surprindă, ori îmi găsesc marea dragoste, căci amândouă visăm oricum la asta, mă rog, ea e mai ahtiată după dragoste decât mine, eu sunt ceva mai rațională și-mi spun că oricum dragostea nu există și sincer nici nu cred că s-a născut încă bărbățelul care să-mi facă mie față sau să mi macine visele și somnul laughing) deci probabil abia acum e plămădit și deci peste vreo 20 de ani va fi sortitul meu laughing) Dacă nu, da, accept oferta amicei mele, cred sau trăiesc ca și până acum lonely deși nu strică nici să mă reîntorc la vechile mele idei, să caut un bărbat cu care să împart totul, dar fiecare să fie cu viața lui și să facă ce vrea, cum vrea, când vrea, dar doar să se ocupe împreună cu mine de copil/copii pe care eu i-aș înfia. laughing)
Oricare variantă, sincer, mie îmi convine, mai puțin alor mei, cea in care aș fugi în lume cu amica mea straight face deja mătușică-mea privea dubios spre mine când i-am zis că amica mea m-a cerut de nevastă laughing)
Deci nu știu dacă se va ajunge și la o nuntă, dar clar dacă vrei să vii, va trebui să fii fan rock laughing) eu și ea suntem rockerițe nebune și amândouă visăm că o să dansăm la nunta noastră pe rock, nu pe manele și populară laughing) Deși eu visam la un moment dat și că dacă o să mă îndrăgostesc cu adevărat, dar cu adevărat o să fug în munți cu soțul meu ca să ne căsătorim undeva la o mănăstire, căci are mai multă putere căsătoria de la mănăstiri și apoi să petrecem momente magice doar noi 2 și să uităm de neamuri și nunți tipice.
Dar gata cu visarea laughing) dacă se concretizează ceva și ești fan/ă rock chiar îți las invitație. happy

| wildthing a răspuns (pentru DarknLight):

Merge si pe rock, dar am si eu o nelamurire... daca vrea cineva sa fure mireasa, pe care dintre voi trebuie s-o fure? Sau trebuie sa va fure pe amandoua? laughing

| TheGentleman a răspuns:

Parcă îți găsiși un pakistanez/indian. Nu era suficient de dotat? big grin

| DarknLight explică (pentru TheGentleman):

Deloc happy dar da, omul încă mă mai caută, dar la telefon mai ales dacă nu e mesaje, mi-e foarte greu să vorbesc în engleză și am renunțat. Dar uneori, mi-i și dor de el, dar ce rost are, omul e din Bangladesh deci la un moment dat o să vrea și el să se reîntoarcă, deci, ce viitor o să avem? Iar ca să încep ceva ca să mă despart apoi, mai bine nu mai încep nimic. Eu vreau ceva profund, așa să înceapă și apoi să dureze toată viața, fără ca el sau eu să ne plictisim în acea relație. happy
Deși da, ceva deep a fost și cu mister indiy boy chiar dacă dotările lăsau de dorit laughing)

| LaviniuA a răspuns:

Cum ramane cu negroizii... bucatele de ciocolata dulce tii minte ce ziceai laughing

Atractia strict erotica sau desfrau cred ca se poate intampla si in relatiile de tip homo, nu doar in cele hetero. Aceleasi consectinte, precum inselatul.

Din punctul meu de vedere, daca o persoana nu e f bine la interior (are teama, depresie etc), atunci nu poate iubi mereu.
Poate uneori crede ca iubeste, dar de fapt se poate sa fie din cauza vreunei frici, a atractiei erotice, geloziei, nevoii de stabilitate si altele.

| DarknLight explică (pentru LaviniuA):

Mersi că ți-ai amintit. laughing)
Dar mna, trăiesc unde trăiesc și nu știu prea bine engleza, deci nu știu ce negrii voi mai găsi. Mă caută încă mister Bangladesh, pe la telefon, dar la fel, dacă nu știu engleza, nu prea am ce vorbi cu el. E trist! Căci îmi plăcea și nu prea-mi mai plăcea tipul. Dar are niște probleme omul cu tandrețea, e senzual, n-am ce zice, nu degeaba e asiatic exotic laughing) dar e cam pe BDSM sau pur și simplu doar nu știe omul cum să atingă o femeie suav.
Așa că mai aștept până la 40 de ani, apoi cred că accept oferta amicei mele. Chiar aș vrea să experimentez cu o femeie, să văd cum se simte. De fapt tot amica mea mi-a zis, ea trăind în București și dându-și voie să trăiască și ea de câțiva ani, a zis că a ajuns să experimenteze și cu o fată, de fapt cu prietenul ei și cu încă una sau două. laughing) Și mi-a zis că a fost mai suav, mai tandru decât cu un bărbat. laughing) Deci dacă e așa, femeile sunt ale mele. laughing) Și chiar și ea a zis despre bărbați că nici nu știau să se comporte fain în pat, tandru, romantic și tot așa, deci da, am observat și eu asta. Mi-e cam milă de ei, sincer. Se mai și dau mari bărbați și le mai și încearcă pe toate degeaba, că nu sunt în stare să ducă o femeie pe culmi, nu deschid nimic în ea (mă refer la emoții, sentimente).