| ElizzaTPU a întrebat:

Ce traditii si obiceiuri respectati in noaptea de Sfantul Andrei? Va puneti busuioc sub perna pentru a visa ursitul?

4 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si eu cand eram pustoaica, imi puneam busuioc sub perna si uite ca nu m-am maritat cu cine am visat( nici nu mai stiu pe cine am visat, dar sigur nu era elhee hee ). Fii serioasa! Nu mai crede in astfel de obiceiuri si superstitii. Nu e nimic adevarat!

| AndreeaRox a răspuns:

In noaptea de Sf. Andrei eu sincer nu fac nimic special.doar imi serbez ziua. Putina lume in ziua de astazi mai respecta traditiile... poate cei de pe la tara sau din satele mai vechi fac asta dar restul.nu prea cred.E trist ca nu se mai respecta.nu ma refer neaparat la cea de Sf.Andrei.in general.De exemplu de sarbatori unii merg la biserica doar pentru a se intalni cu prietenii...secolul 21.

| Queensway a răspuns:

De Sf.Andrei imi iau bomboane si impart la colegii si profesoare laughing) dupa totul e normal.

| Lollo29 a răspuns:

Si eu am auzit de o groaza de traditii dar anul trecut in noaptea de SF.Andrei bunicul meu ramasese singur in casa si se duse pe ulita sa ia niste lemne pe care le pusese intr-o groapa.A doua zi cand m-am dus cu mama la tara l-am gasit pe bunicul meu mort langa groapa cu niste urme la gat.Eu nu ies din casa in noaptea aia.Pa,Pa si ai grija