| EcceHomo a întrebat:

Salutare tuturor!

Ştiu că,conform tradiției,în noaptea Sfântului Andrei se pune busuioc sub pernă pentru a-ți visa ursitul.
Ideea este că eu am lucrat,iar la mine a dormit o prietena.I-am pus busuioc sub pernă,perna mea,camera mea,şi m-am rugat să-mi viseze ursitul. Dimineață mi-a zis pe cine a visat.
Ce să înțeleg,cel visat să fie ursitul ei sau al meu?
Mă gandesc că,dacă nu era perna mea,nu îl visa, nu?
Voi ce părere aveți? Să-mi fac sau nu speranțe?

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia e, îl împărțiți acum

| LoveSleep a răspuns:

Depinde cum l-a visat. Cu sabie, era mafiot, nu ne băgăm. Fără sabie, sigur era tirist, ca doar n-o lucra craiovenii la Google.
Ea l-a visat, dar tu l-ai avut ca și client. Eu zic că e clar, știe și ea, știi și tu, știe și el, mai ales dacă nu i-ai luat bani.

| EcceHomo explică (pentru LoveSleep):

Nu avea sabie, dar avea bâtă de baseball.Dar ce român nu ține în maşină, pe lângă stingătorul de incendiu cu termenul de valabilitate expirat, şi o bâtă de baseball.
Nu ştii când ajungi pe teren...
Şi da, nu i-am luat bani, că eu prestez din plăcere.happy

| OldSoul a răspuns:

Acu inteleg si eu de ce nu-mi mai raspunde o tipa, probabil a visat si si-a dat seama ca nu-s eu ursitul ei...
Mde, naspa de mine laughing

| EcceHomo explică (pentru OldSoul):

Sau poate i-ai frânt inima...big grin

| OldSoul a răspuns (pentru EcceHomo):

Si asta e o varianta
Dar o aleg pe cealalta laughing

Vreau sa am constiinta impacatalaughing
Fara inimi frante

| NLS a răspuns:

Dacă cel visat are portofelul gros, e indubitabil al tău.
(Umorul tău pur merita sa fie răsplătit. laughing)

| EcceHomo explică (pentru NLS):

Eu îmi doresc un bărbat sincer, sărac, dar drăgăstos.happy

| Hammurabi a răspuns:

Eu zic că ursitul e al tău, conform Codului Civil.
Ea a fost doar împuternicită să-l captureze. Dar o să-l lase acolo, în patul tău, pe perna ta. Nu poate pleca cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

De acord!

| EcceHomo explică (pentru Hammurabi):

Glasul lui auzi-l, Doamne, după mila Ta!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Merge si cu busuioc la plic?

| EcceHomo explică (pentru supadeceapa):

Nu ştiu dacă merge,eu am folosit un fir din crenguța Patriarhului Daniel, cea cu care a sfințit Catedrala Mântuirii Neamului, şi care a fost, timp de câteva ore, pe relicvariul ce conținea moaştele Sfântului Andrei.

| mentholinks a răspuns:

Sigur nu l-a visat pe Cristos ca cica el e mirele?

| Lioana a răspuns:

Nu conteaza a cui e perna sau patul. Important e al cui e visul, pentru ca din subconstientul ei a iesit.
De ce nu ai dormit tu pe acea perna daca voiai sa-ti afli ursitul si chiar credeai in chestia asta?

| EcceHomo explică (pentru Lioana):

Fiindcă a trebuit să merg la muncă.Mă sunase o colegă că pe DN 65 venea un convoi de tiruri şi nu staționau mult.Munca dăruieşte plăcere.happy

| Nemessys a răspuns:

Bun venit in secolul XXI! Suntem pasnici si mai deschisi la minte. Nu-ti facem niciun rau. xD

| EcceHomo explică (pentru Nemessys):

Te răsfeți prea mult.Nu faci tu parte dintre cei deschişi la minte...happy

| PersonajFictiv a răspuns:

E mirosul tau pe pat,cand i s-a deschis prietenei tale portile clarviziunii a intrat intens tipul ala prin ele,adanc in subconstient,a fortat putin ca s-au strans zidurile din cauza energiilor...dar sortitul tau a fost atras de mirosul pernelor tale,a patului tau,incat a fost de acord sa intre in ea, in imaginatia ei ca sa stii cine e, asa ca tipul pe care l-a visat sigur e al tau.
La anul o sa dormi tu sa-i visezi sortitul.
Daca deja e casatorita si nu o sa ii visezi sotul, cam aiurea.
Totusi, sper ca a visat ceva pe placul tau.

| EcceHomo explică (pentru PersonajFictiv):

Da,pe placul şi inima mea.happy
M-am mai liniştit, dacă zici că e al meu.happy

| PersonajFictiv a răspuns (pentru EcceHomo):

Doar al tau,o sa fie o eterna luna de miere relatia ta cu el, ai asteptat mult...dar a meritat, noroc ca a dormit prietena la tine, trecea norocul pe langa tine ca sageata, ce sageata...ca glontul.

| AliGab a răspuns:

Ce varsta ai? :-))

| EcceHomo explică (pentru AliGab):

Vrei să ştii şi cât port la pantof?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nume de utilizator: Ecce homo, zise Pilat din Pont! Dacă ai ales acest pseudonim înseamnă că ai ceva noțiuni de teologie creștin-ortodoxă. Or, Biserica ortodoxă nu acceptă superstițiile și prostioarele din tradiția populară. Nu există ursit, ursită...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of saracu, doar visat e, cum la visat? Plângând?
Acum Depinde una dintre voi l-a vazut ca semn de sensibilitate si a fost atrasã de el, in timp ce alta slab si respingãtor. :’(

=)

| EcceHomo explică (pentru anonim_4396):

Cică era într-o cameră cu pereții murdari şi căzuți pe alocuri, cu paturi suprapuse şi grilaje la fereastră.Eu am zis ca poate fi închisoarea sufletului său.sad
Aş vrea să-l salvez.

| SkyPilot a răspuns (pentru EcceHomo):

"cu paturi suprapuse şi grilaje la fereastră"
Avea cumva mustata carunta si dinti stricati? M-as oferi sa ii furnizez eu tot lubrifiantul de care are nevoie pe toata durata "mandatului" big grin

| Lorennn a răspuns:

Eu cred ca te minte. E o prostie sa crezi in asa ceva ba chiar sa mai si faci.

| HatzzzJhonule a răspuns:

La amândouă