| 6g7dfywtf462763123sda4 a întrebat:

Ce va place la oamenii Români? Știm cu toții aspectele nefavorabile ale caracterului asociat cu Românii, dar vreau să vă întreb care sunt și cele pozitive. Mie imi place

- sinceritatea și lipsa de fațade false.
- faptul ca vezi cupluri romantice in parc, ceea ce nu vezi in spațiul Germanic.
- faptul că introvertitirea este mai acceptata în România decât în vest.
- umorul specific, balcanismele.
- imi place și lipsa de aderență la cultura woke.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Rezilienta si modestia de la generatiile mai in varsta, ospitalitatea, preferinta pentru a gati predominant acasa, implicit multe retete care nu sunt obligatoriu romanesti 100%, ci influente aduse, la fel ca multe gastronomii ale lumii, dar au totusi un farmec al lor, apoi cultura de consum care, din fericire, nu este la fel de puternica si pronuntata ca in alte tari.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Umorul negru și prostia

suntserios
| suntserios a răspuns:

"sinceritatea și lipsa de fațade false."

loool

| relian a răspuns:

Peste tot oamenii is la fel. De ce spun unia ca romanii ar avea ceva mai mult dec it altii? O spun doar pentru ca is romanii, ori s-au nascut in RO, au crescut acolo, de aici acerl sentiment ca romanii ar avea ceva.
Dar acel ceva este ceva ce nu stii, e ceva ce simti, pentru ca te simti atras de locul unde te-ai nascut si ai colpilarit.

Ce ai enumerat tu pe aici, gasesti in alte tari mai mult decat la romani.
Vezi cupluri romantice in parc, pentru ca in RO unde sa mearga cuplurile de care spui?
In altre tarti nu vezi poate ca aia merg altundeva, asta nu inseamna ca aia nor avea cupuri romantice.
Ori daca tie ca si roman romantic e doar sa mergi in parc, uite ca nu e la fel pentru toti oamenii, poate aia merg in padure laughing la cules de mure sau mai astiu eu pe unde.

Umorul specific, pai fiecare tara are umorul lui specific, asa zic si straini de noi, deci nu prea se pune nici asta.

Sinceritatea si lipsa de fatade false, aici chiar ca ai dato de gard, mai fatarnici ca romanii nu ai sa mai vezi alta natie laughing deci nu veni cu povesti de astea ca nu tine.Inseamna ca nu ai mai fost si in alte tari, daca spui asa ceva.
Romanii sinceri? Pttt baba si mitraliera, poate is ultimii ca siceritate laughing

Aia cu woke chiar ca ai nimerit-o laughing romanii nici nu stiu cei aia, dapai sa mai si adere.
Dar daca ar stii probabil ar adera, nu vad cei rau ca oamenii sa fie buni, ori poate nu ar mai alege mereu aceiasi guvernanti laughing de aia in RO mereu se aleg aceiasi oameni, pentru ca romanii nu-s treji nici acu, poate lear prinde bine cultura asta ce spui, deci faptul ca nu adera este o bila neagra nu una alba laughing

Romanii prefera sa fie introvertiti zici tu? Eu cred ca e tocmai invers laughing cauta grupuri, sa stea la birfe, sa stiu si eu faca petreceri, nicidecum sa se izoleze.

De unde scoti ideile astea, is doar ideile sau parerile tale sau ai citit tu undeva ca asa au facut altii studii si asa este?

Afla ca romanii nu-s aia ce auzi tu mai mereu cei mai buni, cei mai frumosi, cei mai destepti.
Cind mai iesi pe afara, mai poti compara, asa doar daca stai incuiat in casa nu prea ai idee clara cam ce se intampla afara.

Cum spune cineva pe aici, oamenii is si buni si mai putin buni, peste tot.
Referitor la respect, eu cred ca romanii is cam pe la coada lumii, dupa 89 au devenit rai de zici cas draci.
Sa vezi cum vorbesc romanii cu cei mai in varsta, chiar si cei care au trait inainte de 89, nu-ti vine sa crezi ce le iese din gura, fata de altii mai batrini.
Respectul a cam disparut din RO. Poate e timpul ca romanii sa mai invete sa vorbeasca, sa respecte pe cei din jur.

Tie iti place ce ai spus dintr-un singur motiv si anume : esti roman si nu ai mai iesit din RO pe nicaeri, spui ce spui doar ce vezi.
Ca urmare nu poti spune ce ai enumerat tu ca asa ar si sta lucrurile.

Tu daca esti un om bun in general, aia nu inseamna ca asa is toti romanii.

| mODIN a răspuns:

Ultimul punct in mod special! Noi inca mai avem o doza de sanatate mintala ramasa si nu aruncam la gunoi chiar toate ideile si mentalitatile care au functionat de cand lumea si pamantul. Inca e de neconceput la noi ideea de "a te identifica" cumva sau de a fi "nonbinary" sau alte bazaconii din astea inventate pe TikTok. De asta ma bucur cel mai tare.

| StoicAnalysis a răspuns:

Imi place ca suntem ca gandacii de bucatarie. Suntem peste tot in lume si supravietuim in orice circumstante laughing

| Miruna333 a răspuns:

Ospitalitatea si umorul

| MistarGoGu a răspuns:

Pădure fara uscaturi nu EXISTA! Specimene si Specimene peste tot! Stau de 12 ani Prin Danemarca & Suedia, Be.Ne.Lux si peste tot poti gasi si oameni o, k si lepre!