| anonim_4396 a întrebat:

Ce zodie sunteti? Dupa voi care este cea mai buna si de ce? Sunt sigura ca o sa spuneti zodia voastra dar ma refer dupa ce ati citit. Ce stiti despre zodia leu? Cel mai detaliat raspuns la una din intrebarile de mai jos primeste funda celelalte vot.

Răspuns Câştigător
| yoGabriela a răspuns:

Buna, eu sunt berbec(o zodie care este caracterizata dupa incapatanare si incredere), despre leu stiu destul de multe, pentru ca fratele meu e lkeu si am avut curiozitatea sa ma documentez. Zodia Leu este o zodie masculina de foc, predominant fizica, activa, guvernata de Soare, planeta care sporeste autoritatea, vointa, hotararea, vitalitatea, afectivitatea, sansa si norocul in viata, entuziasmul si generozitatea, dar si orgoliul, vanitatea, mandria, furia, egoismul, extravaganta.
Femeia: inainte de toate este o fiinta orgolioasa, care are o inalta parere despre sine si valoarea sa personala, judecata ce nu sufera contrazicere. Nu se indoieste niciodata de sine, ceea ce face este intotdeauna drept, dupa opinia sa; nu se gandeste ca s-ar putea insela, nici ca ar putea esua in existenta sa. Are, in fiecare clipa, moralul celor obisnuiti sa invinga.Pentru nativa din Leu, orgoliul si prestigiul constituie fundamentul vietii sentimentale, ca si al caracterului. Orgoliul triumfa peste natura pasionata, o modereaza si o face sa respinga aventurile amoroase usoare.Natura sa care ignora compromisurile cere o mare iubire, deplina si perfecta, iar cand a gasit-o, devine fiinta cea mai blanda si cea mai amabila care poate exista.Caracter: Leul este unul dintre semnele cele mai caracteristice din zodiac. Trebuie sa evitam sa ne suparam din cauza nevoii sale constante de a fi in centrul atentiei si sa-l tratam cu respect, fara a manifesta deceptia fata de mania sa morbida, caci generozitatea, inima buna si simpatia contribuie notabil la atenuarea defectelor sale: devine frecvent un prieten pretios. A viza succesul este pentru el aproape o necesitate fiziologica, scopul existentei sale; nu poate sa se cantoneze intr-o viata banala si monotona si trebuie intotdeauna sa se consacre unui lucru exceptional care sa-l duca la reusita.

Pentru tine, anul 2011 reprezinta un an al schimbarii, pe de o parte si al imaginatiei care concureaza cu luciditatea, pe de alta parte. Se intampla multe lucruri, in arii existentiale diferite, iar multe dintre ele vin pur si simplu, independent de vointa ta. Pentru ca lucrurile sa o ia pe fagasul dorit de tine, va fi nevoie sa actionezi rational.
AAA, si cred ca zodia cea mai buna nu exista.Sunt perioade bune pentru fiecare zodie in parte.De exemplu daca anul asta berbecilor le-a mers bine, anul celalalt le va merge taurilor.(nu stiu daca e adv, dar am dat un exemplu)
fundita?big grin big grin big grin

5 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Eu sunt in zodia Gemeni.Ma reprezinta cat de cat.
Despre zodia Leu poti vedea aici cateva informatii.
http://www.acvaria.com/astro-zodia_leu.php?p=astrologie

Sper ca te-am ajutat cat de cat.

Toate cele bune!:)

| Elly213 a răspuns:

Pai cineva mi-a zis ca fecioara este o zodie buna.
Si cand zici leu dupa ce zodiac zici?
Cel nou sau cel vechi?
Capricorn: 20 ianuarie - 16 februarie

Varsator: 16 februarie - 11 martie

Pesti: 11 martie - 18 aprilie

Berbec: 18 aprilie - 13 mai

Taur: 13 mai - 21 iunie

Gemeni: 21 iunie - 20 iulie

Rac: 20 iulie - 10 august

Leu: 10 august - 16 septembrie

Fecioara: 16 septembrie - 30 octombrie

Balanta: 30 octombrie - 23 noiembrie

Scorpion: 23 noiembrie - 29 noiembrie

Ophiuchus: 29 noiembrie - 17 decembrie

Sagetator: 17 decembrie - 20 ianuarie

Eu am fost balanta is fecioara, dar inima imi zice ca tot balanta raman.

Si uite si niste date despre zodia LEU.
23 iulie - 22 august

Caracteristica generala a zodiei Leu: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Leu: Foc
Calitate definitorie pentru zodia Leu: semn Fix (stabilitate)

Planetele si zodia Leu

* Planeta guvernatoare: Soarele
* Planeta carierei profesionale: Venus
* Planeta dragostei: Uranus
* Planeta câstigurilor financiare: Mercur
* Planeta sanatatii si a muncii: Saturn
* Planeta casei si a familiei: Pluton

Culorile zodiei Leu: auriu, portocaliu, rosu
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Leu: ambra, crisolit, diamant galben
Metale caracteristice pentru zodia Leu: auriu
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Leu: duminica

Principalele calitati ale zodiei Leu: calitati de conducator, siguranta de sine, generozitate, creativitate
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Leu: sa straluceasca, sa fie în prim plan
Defecte ale nativului din zodia Leu: aroganta, vanitate

Relatii între zodia Leu si alte zodii

* Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Berbec, Sagetator
* Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Taur, Scorpion, Varsator
* Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Taur
* Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Scorpion
* Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Fecioara
* Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Varsator
* Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Sagetator
* Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Berbec, Rac

Personalitatea zodiei Leu

Nativul din zodia Leu este încrezator în propriile forte, mândru, generos; stie sa îsi reprezinte interesele, îi place sa atraga atentia, poate fi condescendent. Nativul Leu este constient de propria valoare si este mereu preocupat ca meritele sa-i fie recunoscute în mod corespunzator si sa iasa în evidenta. Are o mare nevoie de respect. Este ambitios si creativ. Stie sa îsi creeze aparitii de efect. Vrea sa fie "vioara întâi", îsi organizeaza succesul, cauta prestigiul social. Este drept si marinimos.

Uneori, nativul din zodia Leu poate parea arogant. Amorul propriu si auto-admiratia îl pot costa simpatia celor din jur. Îi plac aparitiile teatrale, iar în familie tinde sa adopte rolul de stapân. Sentimentele sale puternice îl pot duce la speculatii si aventura. Poate fi egoist.

Sanatate : Vitalitatea nativului Leu este remarcabila; totusi, este sensibil la stres, care îi poate provoca tulburari cardiace. Este predispus la afectiuni ale sângelui, ale maduvei osoase si ale încheieturilor. Insuccesele îi pot afecta sanatatea.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

Minnie me

| Mangoo a răspuns:

Salut.

dupa mine nu existe cea mai buna zodie.doar pareri si pareri

detalii despre chestii de genu' asta gasesti pe www.acvaria.ro

| mirunaioana a răspuns:

Eu sunt zodia capricorn.Ma defineste extrem de bine aceasta zodie.Despre leu n-am citit mare lucru pentru ca nu sunt chiar atat de interesata de zodia aceasta pe cat sunt de zodia mea.Insa pot spune din cat am avut ocazia sa cunosc in viata pana acum ca sunt foarte orgoliosi, foarte rasfatati, imaturi deseori, copilarosi. Daca ii calci pe bataturi e destul de rau.Foarte rar intelegatori si atenti, foarte rar responsabili, seriosi, insa pot fi inteligenti si sa aiba un simt al umorului foarte dezvoltat si o imaginatie care se apropie de ridicol.Sunt niste persoane destul de aspre, severe in general.
Ca aspect fizic pot avea o infatisare placuta, insa depinde de fiecare nativ in parte. Unii chiar ar putea fi detestabili.
Cam atat stiu eu despre zodia leu avand in vedere faptul ca nu prea citesc despre zodia asta!
Sper ca ti-am putut da un raspuns daca foarte bun, cel putin bun sau cat de cat sa-ti placa!

Răspuns utilizator avertizat