| CriSSa537 a întrebat:

Ceao! as vrea sa stiu la ce dau examene in clasa a 8pt liceul de arte? am inteles ca prima data se da desen liber si proba este eliminatorie..As dorii mai multe detalii despre liceele de arta..pe ce materii se pune accent? iti trebuie limba engleza? As vrea mai multe detalii.[scuzati.mi greselile de ortografiewinking]dau fundita

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Ambele sunt în acelaşi liceu, doar că sunt secţiuni diferite.

Păi, dacă eşti bună la matematică (algebră&geometrie), chimie, biologie, fizică şi te atrage ideea de a face planuri pentru clădiri şi de a te face arhitect (se căştigă foarte bine, dar ai şi de muncă bineînţeles) îţi recomand arhitectura.
Dacă nu eşti bună la materiile reale pe care le-am menţionat mai sus, sau pur şi simplu nu-ţi plac, şi îţi place să desenezi, să pictezi, să creezi haine, îţi recomand arta plastică. Eu sunt la artă plastică şi mă împac cu şcoala şi programul foarte bine, şi nu regret că nu m-am dus la profilul Filologie-Bilingv, unde vroiau majoritatea cunoscuţilor mei să intru.

21 răspunsuri:
| CriSSa537 explică:

Woosenpits raspunde strict la intrebare. daca nu, mai bine nu mai lasa commuri aiurea

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru CriSSa537):

Pe TPU nu se lasă,, commuri", nici măcar comentarii.
Doar răspunsuri.

| CriSSa537 explică (pentru Zeflemitoarea):

straight face patetic... Macar MalleusMaleficarum mi.a rasp la intrebare dar tu si cu Woosenpints91 va bagati siguri in seama... daca nu ai un raspuns la intrebarea mea, nu mai comenta frate

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru CriSSa537):

Scuză-l pe Woodenpints91, îmi urmăreşte mai mereu răspunsurile şi comentează la ce diferite întrebări pentru că încă locuieşte în beciul lu' mă-sa şi e faggot. thinking

| Woodenpints91 a răspuns (pentru CriSSa537):

Scuz-o pe MalleusMaleficarum, e brăileancă...

| CriSSa537 explică:

Puteti continua.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Păi în primul rând depinde la ce profil dai; muzică, teatru, artă plastică, arhitectură, etc.
Anul ăsta s-au dat la arhitectură proiecţii şi natură statică, la artă plastică natură statică şi compoziţie dinamică cu 5 personaje cu tema marea, la teatru s-a dat recitarea unei fabule iar la muzică nu ştiu sigur, probabil cântat sau ceva de genul.
La liceele vocaţionale se pune accent pe partea umană (română, engleză, franceză, geografie, istorie ş.a.m.d) deci da, contează dacă eşti bun/ă la engleză, e un atu.
Şi de la liceu de fac 2 zile de specialitate pe săptămână şi la toate se scoate latina. (În cazul meu, fac 2 zile de artă plastică.)
Şi o să faci mai puţine ore de materii reale (matematică, biologie, chimie, fizică).

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Te rog frumos, nu te mai masturba la pozele mele!

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Woodenpints91):

HHHHHnnnnnnnnnngggggggghhhhhh.
Stop this, nao.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

HHHHHnnnnnnnnnngggggggghhhhhh a fost orgasmul?

| CriSSa537 explică (pentru MalleusMaleficarum):

Pai la arte plastice sau arhitectura as vrea..as vrea la astea mai detaliat daca se poate...care e diferenta intre ele si la ce se materii se pune accent in ambele cazuri ...la ce se va da examen intr-a8pt arte plastice? dar pentru arhitectura? care e media cu care poti intra la liceul de arte plastice? astept raspunsuri la toate intrebarile daca se poate..multumesc

| CriSSa537 explică (pentru MalleusMaleficarum):

Ce imi recomanzi? liceul de arte plastice aau arhitectura? de ce? Banuiesc ca cel de arte plastice e mai usor...

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru CriSSa537):

Păi diferenţa dintre ele e că la arhitectură o să faci matematică (nu ştiu dacă mai multă sau nomal, probabil M2), la arhitectură faci planuri geometrice ale clădirilor, proiectezi locuinţe, design ş.a.m.d şi dacă urmezi şi o facultate de arhitectură poţi să te faci arhitect. La artă plastică cum am mai zis nu faci mai deloc matematică şi materii reale, şi pictezi, desenezi grafic, modelezi ş.a.m.d. De la artă plastică dacă urmezi şi o facultate poţi să ieşi critic de artă, pictor, grafician, sculptor, desenator, designer de interioare/haine, tot ce ţine de artă.
Şi ţi-am spus ce s-au dat la examenele pentru arhitectură şi artă plastică.
La arhitectură s-a dat în prima zi natura statică şi în a doua zi s-au dat proiecţii ale corpurilor geomtrice, iar la artă plastică în prima zi tot natură statică şi în a doua compoziţie cu 5 personaje, dinamică, cu tema "Jocuri pe Plajă".
Iar media depinde de fiecare liceu de artă, dar dacă iei peste 6 eşti ca şi intrat.
Important e să iei notă mare la examenul la desen, ăla îţi ridică mult media generală cu care intri.

| CriSSa537 explică (pentru MalleusMaleficarum):

Inca o intrebare si atat, te lashappyIn clasa a 8-a la ce trebuie sa dau examen pentru arte plastice? numai la desen? sau si la alte materii...asta nu prea am inteleshappy

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Woodenpints91):

No. Die in a fire.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru CriSSa537):

Păi o să dai Evaluarea Naţională la lb. română şi la mate şi examenul la desen, care se dă cum am mai zis în 2 zile. Atât, şi se face o medie din rezultatele astea care-i media finală cu care intri.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Hai,că la poza aia a mea când aveam 6 ani, ai ţipat o labăbatting eyelashes

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Woodenpints91):

...Dar aveai 6 ani, erai cu totul o altă persoană. Nu se pune! Şi nu-mi mai urmări răspunsurile, HNGH.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Dacă aveam şi acum 6 ani, m-ai fi hărţuit şi abuzat sexual?

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Woodenpints91):

Daaa, lots and lots.

| everyyoueveryme a răspuns (pentru Woodenpints91):

Sexy.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru CriSSa537):

Ambele sunt în acelaşi liceu, doar că sunt secţiuni diferite.

Păi, dacă eşti bună la matematică (algebră&geometrie), chimie, biologie, fizică şi te atrage ideea de a face planuri pentru clădiri şi de a te face arhitect (se căştigă foarte bine, dar ai şi de muncă bineînţeles) îţi recomand arhitectura.
Dacă nu eşti bună la materiile reale pe care le-am menţionat mai sus, sau pur şi simplu nu-ţi plac, şi îţi place să desenezi, să pictezi, să creezi haine, îţi recomand arta plastică. Eu sunt la artă plastică şi mă împac cu şcoala şi programul foarte bine, şi nu regret că nu m-am dus la profilul Filologie-Bilingv, unde vroiau majoritatea cunoscuţilor mei să intru.