| flower236 a întrebat:

Cele mai frumoase citate ...asa sa te atinga la suflet?

1 răspuns:
| Kassandra1408 a răspuns:

» "Iubirea inseamna a fi doi si a nu fi decat unul. Un barbat si o femeie ce se topesc intr-un inger." (Victor Hugo)
» "Omul are nevoie de dragoste. Viata fara duiosie si fara iubire nu e decat un mecanism uscat, scartaitor si sfasietor." (Victor Hugo)
» "Dragostea curata si suspiciunea nu pot locui impreuna." (Alexandre Dumas)
» "Dragoste se cheama atunci cand viata ta se contopeste firesc cu cea a persoanei iubite, cand sufletul tau se impleteste strans cu al celuilalt!" (Michel Zevaco)
» "Dragostea nu are nevoie de cuvinte, insa cuvintele au intotdeauna nevoi de dragoste." (Ionut Caragea)
» "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." (Proverb Suedez)
» "Lumea aceasta va fi o lume mai buna atunci cand puterea dragostei va inlocui dragostea de putere." (anonim)
» "Viata fara dragoste este o umbra a lucrurilor care ar putea fi." (anonim)
» "Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." (Emanuel Swdenborg)
» "Dragostea ii arata omului cum ar trebui el sa fie. Cand iubesti, descoperi in tine o nebanuita bogatie de tandrete si duiosie si nici nu-ti vine sa crezi ca esti in stare de o astfel de dragoste." (Cehov)
» "Dragostea construieste poduri acolo unde nu exista." (R. H. Delaney)
» "Nu exista prietenie sau dragoste mai mare ca aceea a unui parinte pentru copilul sau." (Henry Ward Beecher)
» "Dragostea este dorinta irezistibila de a fi irezistibil dorit." (Robert Frost)
» "Uneori inima vede ce este invizibil pentru ochi." (H. J. Brown)
» "De dragostea oamenilor rai si de ura celor buni sa fugi." (Epictet)
» "Orice dragoste care nu are la baza prietenia este ca un castel construit pe nisip." (Ella Wilcox)
» "Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi." (Garcia Marquez)
» "Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine sa mai aruncam si o a doua privire." (anonim)
» "Daca vrei sa fii iubit, iubeste." (Seneca)
» "Dragostea imatura spune ‘Te iubesc pentru ca am nevoie de tine’. Dragostea matura spune ‘Am nevoie de tine pentru ca te iubesc'." (Erich Fromm)
» "Cred ca in fiecare eveniment din viata este o oportunitate de a alege dragostea in locul fricii." (Oprah Winfrey)
» "Nu iubesti o femeie pentru ca e frumoasa, dar ea este frumoasa pentru ca o iubesti." (anonim)