| andreeaaa1 a întrebat:

Chiar credeti ca vine sfarsitul lumii in 2012.Eu nu stiu ce sa spun dar mi-e frica.

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Buncar in fundu` gradinii ca minewinking

| doar.pt.voi. a răspuns:

Eu nu stiu ce sa zic.Parca as crede, parca n-as crede. Oricum nu mi-e frica, Baftahappy

| doar.pt.voi. a răspuns:

Nu mi-e frica. Si nu cred... ca va veni

| Floreenofficial a răspuns:

Nu vine nimic laughing
mai degraba te gandesti ca vine sfarsitu tau daca nu iei note bune la scoala. n-o sa faci nimic in viata straight face

| clauss a răspuns:

Nu vine draga niciun sfarsit, nu te mai panica atat

| AdelinaC a răspuns:

Eu nu cred. Sfarsitul lumii nu il stie nimeni si daca e sa ne luam dupa ce spun oamenii ar fi trebuit sa fie sfarfitul lumii in 1900, in 2000, in 2004, deci am fi murit de multe ori pana acum. Ceea ce zic ei sunt simple speculatii, nimeni nu stie adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| Anileda a răspuns:

Nu vine nimeni.
Nu stii ca si in 2000 se spunea ca vine si nu a venit nimeni.
Stai linistita

| perro12 a răspuns:

Sa-ti spun drept chiar nu ma intereseaza.Cum au spus ca in 2000 va veni sf lumii si au gresit thinking, de mi-as face griji pentru ceva ce poate nu se va intampla. Vreau sa-mi vad de viata in loc sa ma gandesc toata ziua..."ce fac, de ce?"
Daca nu vrei sa traiesti in fiecare zi cu frica nu te mai gandi...cand e sa vina va veni. poate mai repede sau mai tarziu happy
HF

| αℓγήα ツ a răspuns:

Pai nustu.so intrbam pe tanti aia care venea l OTV cu prosopu`n cap[poate ca s spalase p cap femeiathinking]ca sa "prezica" viitoru/trecutuloh go on
nimeni un are de unde sa site ca exactitate daca ivne sau un sfarsitul lumii, a mai fost de cateva ori sfarsitu si nu s-a intamplat nimic, sunt doar niste presupuneri prostesti
iar daca ar fi sa vina intr-adevar sfarsitul lumii.nu poti face nimic ca s remediezi asta
eu zic sa nu-ti m fie teama ca e doar un zvonoh go on
traieste fiecare lcipa ca si cum ar fi ultimawinking

| greudespus a răspuns:

Draga Andreea, intrebarea este mai complexa, si raspunsul de asemenea. Daca vine sfarsitul, va fi un accident sau planul lui D-zeu? Daca este accident atunci nu suntem in vizorul Lui? Iar daca suntem calauziti(in atentia Lui) atunci un sfarsit este un nou inceput, in conditii diferite. Daca El va face toate lucrurile perfecte, atunci de ce a asteptata atat? Oare ne-a folosit noua la ceva toata suferinta umana? Altfel nu se putea? Trebuia sa traim coplesiti de suferinta, necazuri, boli, neputinte, etc ca sa realizam ce este binele si raul? Daca am experimentat, am si inteles? Dar meritam oare suferinta? Sau de la inceput a fost nedreapta cu noi. Iar daca meritam inainte, acum de ce nu o mai meritam, caci daca va fi o recreatie in care nu va mai fi nici o lacrima inseamna ca unii oameni vor fi vindecati de toata stricaciunea lor. Dar cei care nu cred in recreatie, chiar sunt mai rai decat cei care cred? Cuvantul (biblia) lui D-zeu spune ca da, dar mai credem noi in biblie? Are ea elemente rationale cu care sa convinga ca este de la D-zeu? Si daca sa zicem ca nu are, atunci inseamna ca nici nu ni s-a spus de catre EL adevarul.Si atunci nimeni nu poate fi judecat, caci nu ni s-a spus nimic.
Dar daca Cuvantul, este langa noi si nu dorim sa cunoastem, avem noi vreo vina? Si daca citim si nu intelegem, nu este ca si cum pierdem timpul? Oricine citeste, si intelege? Daca nu, atunci mai merita sa citesti? Daca intrebi si pe altii, poti tu intelege daca asa este sau nu? Daca despre un lucru 100 de oameni zic in 100 de feluri, poti tu recunoaste imediat care zice in adevar? Dar dupa ce mai recitesti tu insuti, nu cumva incepi sa te apropii de adevar? Daca oamenii sunt calauziti de D-zeu (fie si doar prin slujitori ai sai, daca nu personal), nu sunt ei ajutati sa gaseasca adevarul? Iar daca sunt ajutati sa-l gaseasca, este posibil ca sa nu existe Adevarul (la indemana)? Daca un om oarecare intelege voia Lui, se schimba el cu ceva? Trage vreun folos din asta? O va duce mai bine, sau mai rau? Oare nu trebuie omul sa astepte batranetea ca sa se faca credincios? Nu este pacat de un tanar care alege sa ramana cuminte? Nu trece viata pe langa el? Este vreo bucurie sa fi prietenul lui D-zeu? Te poate face El mai fericit decat ceilalti colegi? Si nu va rade lumea de mine, ca nu-mi fac si eu de cap ca ceilalti? De cine sa-mi pese mai mult, de ce zic oamenii sau de ce zice D-zeu? Oare daca D-zeu ar fi si el odata un om simplu, cum ar trai? Ce ar face in locul meu azi, anul 2010.Inteleg ca acum 2000 de ani nici nu aveai cum sa-ti petreci timpul liber. Oare ar fi diferit azi? Si apoi se va sfarsi lumea chiar in timpul vietii mele? Este ghinion sau noroc? Sa ma bucur sau sa plang? Pai daca voi fi copilul Lui, voi fi cu El si ai sai fara sa gust moartea.Este mai bine decat sa fi trait acum 80 de ani? Bine, dar de ce 2012? Stie cineva anul? Ni s-a dat sa-l stim? Si daca nu ni s-a dat, de ce zice lumea ca se apropie? Sunt elemente ajutatoare? Este bine sa ma informez? Daca stiu adevarul, mai imi este teama de ceva? Oare nu tocmai ca nu cunosc ma inspaimanta?
Incearca, sa raspunzi la astfel de intrebari de una singura, si indiferent de aparente incredete ca daca exista D-zeu, atunci El nu poate fi decat bun, plin de iubire pentru copii sai care il urmeaza, si ca are un plan pe care poate nu il intelegi dar care clar este bun si pentru tine. Te sfatuiesc sa cauti sa cercetezi tu cu mintea ta, tot ce iti vor spune oamenii (prieteni, vecini, profesori, preoti, parinti, bunici, etc). Nu te increde in nimeni ca stie, si nu mai este nevoie sa cercetezi, intrucat pentru ce credem fiecare vom fi examinati (judecati daca vrei) si admisi sau respinsi.Citeste macar cartea Apocalipsei capitolele 19, 20, 21, 22.Nu dureaza mai mult de 1 ora. Poti gasi si pe net, pe google.
Nu te speria sa citesti, nu toti care citesc sunt fanatici sau dezaxati, precum ar vrea unii sa se creada.

| ForgottenNobody a răspuns:

Eu una nu cred asta.
Daca stii ca nu esti vinovata si esti un om bun nu trebuie sa iti fie frica...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa vi sa stai langa mine