| Anonim928937 a întrebat:

Chiar exista chei universale? Stiam de asta de prin filme dar ulterior am cautat pe net si cica is chei universale cu care poti deschide o iala de la care nu ai cheia. Sincer nu mi se pare normal asa ceva, dar astept parerile voastre. Las si un link cu o astfel de cheie(nu orice iala ci cele care au structura asemanatoare cheii adica cu zimti pe ambele parti in cazul acesteia) https://www.makeitsmart.ro/Cheie-universala-cilindru-Dan alock

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cheia din link nu e universala, ci "blank". Trebuie modelata, adica facuti acei zimti pe ea. Daca o bagi asa, nu va descuia nici un butuc. Poate doar unul defect laughing
Exista dispozitive de deschis yale fara cheie, dar in principiu le folosesc specialistii, care apropo, au un atestat/autorizatie eliberat de politie, pentru aparatura respectiva.

| Anonim928937 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da de ce costa 150 lei o cheie normala? Toate ca toate da naiba doar nu ii placata cu aur. Eu din câte știu un set de chei sa îl copiezi la lăcătuș costa cu totul 50 lei. Și asta 150 lei o singura cheie care nu are bici zimți făcuți nici nimic...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonim928937):

DESCRIERE
Matricea de cheie de rezervă vă permite să copiați cheia de securitate pentru cilindrul dvs.

Nu știu de ce e atât de scumpă, dar cu siguranță nu e dispozitiv de păcălit încuietori.
https://www.domo.ro/......zPTwmNA-l/
Cam așa arată ustensilele pentru deschis uși. Dar sunt mai multe modele de butuci, trebuie vârfuri diferite la fiecare... Doar un specialist o deschide rapid, știind sistemele.

| Anonim928937 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai și e legal asa ceva? Aceea trusa de deschis încuietori care ai pus tu link.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonim928937):

Cred ca sunt legale, pentru ca nu fac treaba in locul tau. Nu deschizi nici o usa cu aia, decat dupa multa practica.

| relian a răspuns:

Nu exista chei universale,dar poti tu schimba pinii la incuietoare si cu o singura cheie descui toate usile,magazii si ce mai ai tu la o casa.
Ce arati tu,universal inseamna ca poti sa o tai la majoritatea incuietorilor, butuc cum zic romanii.
Incuietorile is si alea facute de diverse firme, fiecare cu stilu lui bla bla, ei cheia aia ce arati tu in link, poti sa o tai pentru orice butuc ai avea, merge taiata pentru orice butuc.