| Floridori a întrebat:

Chiar nu doreste nimeni cazare gratis in Busteni?

31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu chiar nu. Nici gratis nici pe bani.

| Drimmero a răspuns:

Daca era prin Bali ma bagam.
Revenind la subiect, nu mai bine postezi anunturile de bine facere pe retele de socializare ceva mai transparente?

| Floridori explică (pentru Drimmero):

Nu am Facebook si Instagram, daca la astea te referi.

Cat despre Bali, te anunt cand o sa imi cumpar ceva acolo big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Floridori):

Nu cunosti oameni nevoiasi care ar vrea sa mearga? Despre cate locuri e vorba?

Nu voi fi probabil prioritate, ai pe cine lua in Bali : D

| Floridori explică (pentru Drimmero):

Cunosc si oameni nevoiasi, dar sunt foarte nevoiasi, deci mai bine le dau bani de mancare, ca nu le arde lor de vacanta, sincer.Ia in calcul ca trebuie sa isi plateasca transportul, mancarea...

| Floridori explică (pentru Drimmero):

Maxim 9 persoane, doar adulti, sau adulti si copii.

| Drimmero a răspuns (pentru Floridori):

Am inteles, esti dispusa sa oferi cazarea, nu si restul lucrurilor. Din cate spui e vorba de probabil o casa de vacanta pe care o detii. Ti-as sugera sa nu lasi bunurile astea in mana oricui. Ca se tot apropie sarbatorile poate cunosti tineri care ar vrea sa petreaca si nu au unde, vecini, rude, prieteni, le poti oferi lor pentru ca totusi e riscant sa oferi unor necunoscuti de pe net.

| Floridori explică (pentru Drimmero):

Pai, tocmai, ca nu stiu pe nimeni care ar avea acest interes.
Ideea era sa ne intelegem pentru o suma modica, drept garantie, in cazul in care va fi necesar sa varuiesc ulterior.
Chiar daca vorbim de necunoscuti, as fi vrut sa fac cuiva o bucurie acum, de sarbatori.

| Drimmero a răspuns (pentru Floridori):

E de apreciat gestul tau dar e riscant, lumea e nesimtita in general.

| Floridori explică (pentru Drimmero):

Inteleg, dar eu sunt mai optimista si vreau sa cred in acel procent de persoane decente.
Da, m-am mai fript in trecut, dar nu cred ca trebuie sa le luam sansa celor buni din cauza celor mai putin buni, educati si simtiti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Frumos gest, dar riscant!
cei care isi permit o cazare, au aranjamentele facute din toamna
aici sunt multi copiii, adolescenti care depind de banii parintilor.CHIAR daca cazarea e gratis, le trebuie restul
Vazusem la stiri ca cineva inchiriase de sarbatori o vila de sarbatori, iar acestia o vandalizase.Stricaciunele erau foarte mari!
Macar exista camere de luat vederi?

| Floridori explică (pentru Fatamuntilor):

Camere exista doar in exterior avand in vedere ca este o casa particulara.
Inteleg ce spui, dar tocmai ce m-a contactat cineva spunandu-mi ca este o familie cu 3 copii care nu are unde sa stea 2 saptamani, chiar acum de sarbatori.
Deci am gasit pe cineva care are nevoie cu adevarat. Sper doar sa nu am surprize neplacute in ceea ce priveste stricaciunile.

| Emma30555 a răspuns:

De ce ai oferi asta unor oameni necunoscuți de pe un site? De unde ști tu cum sunt acei oameni și de unde știm noi ca tu prezinți ceva real? Tu în viata de zi cu zi nu cunoști pe nimeni căruia sa i oferi o cazare? Prieteni, colegi de munca, rude, vecini, cunoștințe ale tale sau ale cunoscuților etc. De ce apelezi la străini? Pentru mine este dubios. De unde ști ca persoana care vrea cazare gratis este nevoiaș? De unde ști ca e întreg la cap? De unde ști ca nu ți distruge prin casa? De unde știu eu ca un om anonim de pe net care îmi propune o cazare gratis este întreg la cap sau doar fabuleaza sau nu are alte scopuri ascunse?

| Floridori explică (pentru Emma30555):

Nu stiu daca persoanele respective nu vor distruge, nu stiu cum sunt ca oameni, nu stiu daca sunt "intregi la cap", dar nici nu vreau sa stiu asta dinainte.Voi afla dupa...Anticiparea unui lucru poate genera stari intense de anxietate, iar eu vreau sa ma autoeduc pentru a minimiza aceasta reactie.

In orice caz, mi se pare trist ca lumea s-a dezumanizat atat de mult incat oamenii vad ceva dubios in a face un lucru in mod dezinteresat.De fapt, este mai mult decat trist.Este o dovada ca evolutia a fost in egala masura buna si rea si ca, in timp ce tehnologia avanseaza cu o viteza de neimaginat, noi involuam ca oameni si devenim niste primate meschine.

Sa presupunem ca oamenii aia vor distruge.Ce vor distruge? O canapea? Niste paturi? Un aragaz? Niste pereti? Posibil sa trebuiasca sa varuiesc dupa si sa schimb o saltea.Mi-am asumat asta inca de la inceput.Sunt doar lucruri, dar am ajuns sa prioritizam lucrurile in defavoarea oamenilor.Si nu, nu sunt o persoana cu multi prieteni, chiar daca am foarte multe cunostinte, deoarece nu cred ca ajutorul ar trebui sa se rezume intr-un cerc restrans.Sunt oameni care au nevoie de ajutor si care nu au pe nimeni. Daca eu am un lucru, de ce sa nu il impart si cu ei, astfel incat sa nu isi piarda speranta si sa nu se mai simta abandonati?

Eu am fost si de cealalta parte a povestii si am intalnit oameni minunati care mi-au fost aproape in cele mai grele momente, chiar daca eram niste necunoscuti pana in acel punct.Sentimentul este de nedescris. Vreau ca si altii sa simta asta si sa simta ca orice ar fi, exista speranta si ca nu sunt singuri pe aceasta lume.Asta este filosofia mea, oricat de dubioasa ar fi pentru altii.

| Seba2013 a răspuns (pentru Floridori):

Pai da, dar poti SA trezesti si altfel interesul nu sa epatezi. Arunci direct premiul sau momeala si astepti aproximare. Fii moderat. Prima data incearca sa castigi tu validare. Dupa aceea iti spunem daca esti o persoana simpática cu care vrem sa petrecem timp.

| Emma30555 a răspuns (pentru Floridori):

Suntem doar niște nume anonime în spatele unui ecran. Toți. Putem fi oricine. Mulți de aici sunt minori, unii sunt în căutarea dragostei, unii au probleme de personalitate etc. Nu e vorba de meschinarie, nu e vorba ca suntem doar străini e vorba ca e un site pe internet. Tu ai putea fi oricine inclusiv o persoana cu intenții rele. Sunt atâtea fete care dispar, atâția minori, tot felul de știri. Scuza ma dar aici nu e vorba sa pui raul în fata, sa fi primata, nu e vorba de involuție e vorba sa fii realist. Tu crezi orice îți spune oricine pe net? Dacă vezi o propunere de a petrece vacanta de sărbători, o propunere pentru oameni vulnerabili care poate nu au posibilități, ai pune mana din prima sa dai telefon? Cu atât cu cât sunt vulnerabili. Eu dacă as avea copii nu i as încuraja sa facă asta niciodată. Nici măcar nu mi se pare normal dar și dacă ești o persoana cu intenții bune chestiile astea nu sunt de încurajat fiindcă pot fi momeli pe care le pot folosi și oameni cu intenții rele. Asa ajung unii sa fie subiect de știri, din naivitate. Și faptul ca te ai supărat atât de tare și nu vezi și punctul meu de vedere îmi da de gândit. Ești un om matur, lucrurile nu funcționează chiar asa. E riscant și pentru tine. Ești femeie, ai o casa la Bușteni, poate te suna un bărbat de care nu mai scapi, mai afla și adresa ta, sau poate fi invers. Una e sa te ajute un străin care din întâmplare să fie momentul potrivit în locul potrivit, cred în asta și cred în oameni, și alta e sa cauți acest lucru pe google. Sa dai anunț. În fond de ce vrei doar oameni fără posibilități? Ce înseamnă asta? Oameni cu probleme, oameni fără job? Dacă ma întrebi pe mine în ziua de azi majoritatea oamenilor au probleme financiare dar fiecare se descurca cum poate. De ce te superi ca nu am incredre în online? Ști tu cum sunt în realitate? Poate și eu sunt cu inima deschisa, dar în viata reala este un mediu pe care îl vad, îl cunosc și ma simt în siguranță. Întradevar nu as chema la mine acasă oameni de pe strada, doar ca să arat ca sunt un om deschis la minte, asta ar arata altceva despre mine dar ma opresc aici. Dacă suferi de singurătate sunt și alte soluții. Dacă vrei sa faci bine celor din jur sunt și alte cai. On-line ul e mult prea mare, haotic, virtualul, real sau nereal ca sa poți face asta, dar e părea mea

| Floridori explică (pentru Emma30555):

Nu m-am suparat.Doar am expus cum vad eu lumea in ziua de astazi.
Exista persoane cu intentii bune si cu intentii rele, dar cred ca esti constienta ca postarea nu era adresata copiilor.
Din pacate, nu cred ca ai inteles perspectiva mea, dar este in regula.Fiecare cu propria gandire.Eu am filosofia mea si ma simt bine si impacata cu mine insami.Doar ma intristeaza ca lumea a ajuns in punctul in care sa se teama ca intentiile bune ar putea fi intentii rele mascate, doar pentru ca au intalnit mult prea multi oameni rau voitori.
Da, este o realitate, dar mie mi se pare trista.

Oamenii pot fi rai sau buni in orice mediu.Mediul online ii sperie pe multi, dar nu este chiar atat de diferit fata de viata reala.
Este de inteles faptul ca doresti sa te simti in siguranta, dar pentru mine, cei ce accepta sa isi piarda libertatea pentru a avea siguranta, nu merita nici libertate si nici siguranta.Da, maxima nu imi apartine, in mod evident, dar ma reprezinta.Iar eu, am o perceptie mult prea complexa despre libertate. Faptul ca din proprie initiativa doresc sa fac ceva pentru oricine vreau, este o mica farama de libertate. Faptul ca tu nu te simti libera sa decizi daca primeaza ceea ce vrea ratiunea sau emotionalul este o ingradire a libertatii pe care ti-o aplici singura, din teama de a iesi din zona de confort in care te simti in siguranta.
Da, ma adresez oamenilor fara posibilitati, deoarece...nu au posibilitati...Nu m-as simti bine daca i-as oferi ceva cuiva foarte apropiat, cu toate ca si-ar putea permite fara probleme sa achizitioneze acel lucru, doar pentru ca este din cercul meu.Ce ne facem cu cei care nu au fost chiar atat de norocosi in viata? Sau cei care trec printr-o pasa foarte proasta? Merita sa stea pe strazi doar pentru ca nu au pe cineva apropiat care sa ii ajute? Merita sa isi piarda speranta ca poate fi mai bine? Merita sa se simta singuri si abandonati?
Pricep ca fiecare gandeste diferit si asta este o alta latura a libertatii, dar haide, sa incercam sa nu denigram o actiune intreprinsa de altcineva doar pentru ca nu suntem deschisi in a face acelasi lucru!
In viata asta, este bine sa fie cat mai multa diversitate.

Si da, ai dreptate, nu stiu cum esti in realitate, doar pot presupune, dar asta este si farmecul...

| Floridori explică (pentru Seba2013):

Nu ma consider o persoana simpatica si nu cred ca postarea se referea la faptul ca cineva trebuie sa petreaca timp cu mine.In realitate, nu sunt o persoana care cauta sa petreaca timp cu nimeni si ca idee, ma aflu la cateva sute de km de locatia respectiva, iar familia care s-a cazat in dimineata asta acolo, probabil nu ma va vedea niciodata.Nu stiu exact de unde ai tras concluzia ca eu caut validare din partea altora si ca cineva ar trebui sa ma simpatizeze.Pentru a face un lucru bun, nu este necesar ca cei pentru care faci asta sa te simpatizeze.
Dar ok, poate nu m-am exprimat eu destul de clar. Sper ca acest mesaj sa fi lamurit cateva aspecte.

| Seba2013 a răspuns (pentru Floridori):

Am inteles varianta ta. Insa nu trebuie sa nebdai direct cadouri ca nu esti Mos Craciun. Noi vrem de la tine SA fii natural si SA nu mai folosesti atatea scuze. Faptul ca folosesti atatea Mecanisme de Aparare ne da de Gandit. Retragerea asta a ta lasa multa margine de suspiciune. Poate tu ai spus asta ca fapt divers si esti prea prins in TPU. EU nu am nimic cu userul tau, insa nu ma incalzeste invitatia ta Sau invitatia in sine asa cum incerci SA o etalezi iar tu ca un las dai pas in spate. Da stiu ca ai spus ca invitatia este pentru familistui insa asta decarteaza ca oferta nu este si pentru cei vulnerabili. Daca in casa aceea ma intalnesc cu un criminal in serie ca in filmele cu teroare? Lasi mult loc la un spatiu obscur si de aceea nu se face asa.

| Floridori explică (pentru Seba2013):

Ok, o sa iti ascult sfatul si o sa fiu cat se poate de naturala.Nu ca nu as fi fost pana acum, dar hai, sa ma straduiesc mai mult, zic.

In casa aceea acum sta o familie formata din 2 adulti si 3 copii. Punct! Daca unul dintre cei mentionati mai sus este un criminal in serie care isi va ucide familia cu sange rece, inseamna ca era un criminal in serie si inainte de a intra in acea casa, iar asta nu afecteaza acea familie nici mai mult si nici mai putin decat ar fi afectat-o intr-o alta locuinta.Ai inteles unde bat?

Daca tu nu ai nevoie de cadouri pentru ca poate ai o viata decenta sau mai mult decat atat, nu inseamna ca altii nu apreciaza ca nu dorm in strada acum, iarna.

Ceea ce nu ai priceput tu este ca eu nu am spus ca ofer asta mai multor necunoscuti, ci unei singure familii, sau unui singur grup de persoane (maxim 9), care deja se cunosc.

Din fericire, eu ma simt mai bine cu mine insami acum, ca in loc de o casa goala, este o casa unde niste oameni care trec prin greutati, isi vor petrece sarbatorile si iarna.
Daca asta te nemultumeste, poate problema este la tine, nu la mine.

| Emma30555 a răspuns (pentru Floridori):

"Si da, ai dreptate, nu stiu cum esti in realitate, doar pot presupune, dar asta este si farmecul." aici e marea diferență de gândire. Eu nu vad nici un farmec, e doar amăgire sau iluzia a ceea ce ne imaginam deci nu e ceva real, percepția noastră e subiectiva poate fi falsa. Frumos gestul tău, în teorie e chiar deosebit, sper sa iasă totul bine și chiar sa se bucure atat oamenii care vor veni cât și tu. Sunt multe exemple pe care pot sa ți le dau în care unii oameni nu trebuiau sa aibă încredere, cum a fost cazul fetelor răpite, dar cred ca sunt și cazuri cu happy end in care nimeni sa nu fie nici măcar dezamăgit

| Seba2013 a răspuns (pentru Floridori):

Bine hai ca las suspiciunea si ma fac receptiv la oferta. Insa doar daca o inviti si pe J0B0MAT si organizezi si o nunta acolo in Bali unde ai tu insula. Insa sa fie pentru oameni mai modesti. Gen Vacanta in Paradis cu Julia Roberts si George Clooney. Si asa ca esti buna iti mai cerem si un millón de leí nu de euro. Ca doar iti facem reclama la statiune.

| LordCristobal a răspuns:

Cum sa oferi cazare gratis in Busteni? Mai ales in Busteni, o statiune montana care e frceventata si iarna si vara.
Pai daca vine o gasca de tineri, dau petrecere so se imbata si iti strica tot prin casa tu din ce bani platesti stricaciunile?
Parerea mea ca nu e bine sa o dai gratis.

| Floridori explică (pentru LordCristobal):

Poate ca nu este bine, dar pana la urma, binele si raul sunt relative.

In fine, am gasit pe cineva care avea nevoie de un adapost acum, de sarbatori. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte drăguț din partea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ce sens? Oferi tu un loc free la pensiunea/hotelul/ap personal? happy Prin free e chiar free, deși dacă întrebarea se vrea a fi cât de serioasă se poate, poate fi și la juma de preț, asta ca să nu fie chiar gratis. laughing
Sună apetisantă oferta ta. laughing

Dacă-i serioasă vreau detalii, de ce e free, unde mai exact în Bușteni, pe ce perioadă și când? happy

| Floridori explică (pentru anonim_4396):

Free e chiar free.
Daca era pentru petrecere/reuniune, ma gandisem sa cer o garantie infima pentru a acoperi eventuale stricaciuni, dar intre timp m-a contactat cineva si mi-a spus despre o familie care nu avea unde sa se adaposteasca acum, pana la jumatatea lui ianuarie si am fost de acord sa ii las sa stea acolo perioada aceasta.

Ulterior, daca te intereseaza pentru un weekend sau ceva, nu ma deranjeaza. Oricum sta nelocuita, mai putin vara.

| Floridori explică (pentru Floridori):

E o casa, locuinta particulara.Nimic extra luxos.O locuinta normala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Fain, deci o închiriezi și o cameră? Chiar mă bătea gândul să călătoresc de când aveam salariu, dar evident că am amânat tocmai din cauză felului cum se fac acum rezervările în online, m-au enervat, deoarece eu voiam să sun la recepție sau proprietari doar de dragul de a întreba dacă au teraasă și este funcționabilă. happy

Deci aceeași întrebare urmează să ți-o adresez și ție, dacă ai terasă, dacă ai, ai prins un client fidel pe listă. laughing Și evident dacă lași oamenii să o utilizeze, pe mine una în mod expres mă interesează noaptea. laughing

| Floridori explică (pentru anonim_4396):

Mai, nu o inchiriez.Free is free...

Este o casa normala, cu curte, cativa arbusti si cam atat.Este mobilata, functionala si nimic special.