| nOmInAliZaTu_1127 a întrebat:

Cînd un adjectiv este provenit din participiu?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Cînd provine dintr-un verb conjugat la modul participiu.
Urît= adjectiv din verbul a urî, la participiu
Lăudat = adjectiv provenit din verbul a lăuda, la participiu.
Suspendat = provenit din participiul de la verbul a suspenda.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Patriciu?

| mirunadoaratat a răspuns:

De obicei cand se termina in s sau t e adjectiv provenit din verb la participiu

| Chiran_Ionut_1999 a răspuns:

Cand se termina un verb in t sau s ex:
laudat=adjectiv la participiu

| Nicolita_Andreea_1998 a răspuns:

Pai adjectivul raspunde la intrebarile CARE? si CE FEL DE? Un verb la participiu ca sa devina adjectiv trebuie sa raspunda la aceste intrebari.Verbul la participiu se termina in T sau S.In nici un caz orcare verb nepersonal nu poate fi predicat, ci alte parti de vorbire.
ex. Copilul CITIT a stiut la teza.
(apropo eu scriu cu litera mare deoarece nu pot sublinia)