| Stefania a întrebat:

Sunt modurile nepersonale: m. gerunziu, m. infinitiv, m. participiu si m. supin
si de exemplu imi un cuvant de analizat:

Bradul impodobit de noi le-a placut tuturor.

impodobit = f. s. de atribut verbal, exprimat prin adjectiv, provenit din verbul la m. participiu, variabil cu patru forme, se acorda in gen, nr caz cu substantivul "bradul" : gen masculin, nr singular, cazul Nominativ.

Pana aici e Ok, dar atunci cand imi da la alt mod, atunci prin ce este exprimat? FUNDITA!

10 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Depinde de context. De obicei prin subst/adj.

| eusuntmarius a răspuns:

1. În primul rând, în exemplu tău, împodobit e atribut adjectival (nu verbal), deoarece e exprimat printr-un adjectiv (provenit din verb la participiu). Verbul nu are caz, nu are forme flexionare ca adjectivul, etc., aşa că analiza ta nu e tocmai corectă.
2. Alte situaţii:
A citi este uşor.
a citi = subiect, verb predicativ, tranzitiv, conjugarea a IV-a, modul infinitiv, timpul prezent (Infinitivul e singurul mod nepredicativ care are timpuri: prezent şi perfect)
Am de scris tema.
de scris = complement direct, verb predicativ, tranzitiv, conjugarea a III-a, modul supin.
Mergea ţopâind.
ţopăind= complement circ. de mod, verb predicativ, conj. a IV-a, modul gerunziu.
Atenţie! Nu trebuie să confunzi verbele predicative/personale cu modurile nepredicative/nepersonale.
În enunţul: El mergea ţopâind., ţopăind e verb predicativ la modul nepredicativ gerunziu. Verbele nepredicative sunt doar verbele copulative şi verbele auxiliare.

| YONTU a răspuns (pentru eusuntmarius):

Multam fain! Nu stiam la modul infinitiv analiza.

| Libelle a răspuns:

Atributul se acorda in gen, nr si caz cu substantivul determinat.
Daca vrei la alt mod faci asa.
Am cumparat un brad impodobit.
Caz acuzativ.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de manualul pe care il ai. Eu am humanitas si am acolo exemple, cred ca te-ar ajuta. Eu tot in clasa a 6a sunt. Nici eu nu prea stiu dar mai informeaza-te pe alte site-uri.

Alte răspunsuri
| biencuta12 a răspuns:

Gerunziul este un mod nepersonal și nepredicativ care exprimă, de obicei, o acțiune în desfășurare dependentă de acțiunea unui verb la un mod personal. Asta e la gerunziu. În numeroase limbi, modul infinitiv este o formă a verbelor prin care se denumește acțiunea exprimată de acestea într-o manieră generală, în general fără a preciza timpul, numărul sau persoana.
Acolo unde există, infinitivul are în general cel puțin o parte din următoarele caracteristici:
Nu se modifică după timp, număr și persoană, sau are o flexiune limitată față de alte moduri.
Nu intră în relații de acord cu alte cuvinte din propoziție.
În propoziție are rolul sintactic jucat de alte categorii de cuvinte, de obicei de substantive.
Nu poate juca rolul de predicat în propoziție.
Nu este însoțit de subiect sau de complement direct.
Participă la formarea altor moduri, împreună cu verbe auxiliare.
Aceste caracteristici nu pot însă fi folosite pentru a defini infinitivul, întrucât și alte forme verbale au aceleași proprietăți. Astfel infinitivul poate fi definit precis numai în cadrul fiecărei limbi în parte, dar nu și în general în toate limbile în care apare. Asta e la infinitiv. Participiul este un mod nepersonal și nepredicativ care denumește o acțiune suferită sau îndeplinită de un obiect. Mod partcipiu. Supinul este modul nepersonal/ nepredicativ care indica scopul actiunii, destinatia si provenienta unui obiect.

Se formeaza din participiul invariabil precedat de o prepozitie simpla sau compusa:
dupa;
la;
pentru;
de la;
de, cu, la, pentru, după + participiul verbului:
de învăţat;
la învăţat;
după învăţat;
pentru învăţat;
a) scopul actiunii: Ei au plecat pentru vanat.
b) destinatia obiectului: Am adus unelte de pescuit.
c) provenienta: Fructele sunt de la cules.
Acestea sunt modurile cerute. Poate prin definitii si exemple asa cum ti-am dat eu vei intelege. Funda? p.s. ma doare mana!

Alte răspunsuri