| innocentkid_5166 a întrebat:

Cine e student/a la psihologie de pe aici? cum e al facultate? se merita? dupa ce terminati ce intentionati sa faceti precis? kiss

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu mai sunt, am terminat-o. "Se merita" din ce punct de vedere? Afli foarte multe chestii noi (majoritatea inutile si plictisitoare, dar si unele fascinante si aplicabile). Ca sa devii psiholog, trebuie chiar sa vrei. De ce? Dupa facultate nu iti poti deschide cabinet, nici macar nu poti lucra in domeniu. Ai nevoie de inca 4 ani de formare postuniversitara, care te usuca de bani (4000 lei/an, aproximativ, in functie de orientare), plus multe ore de dezvoltare personala (un fel de terapie a ta, ca sa iti rezolvi conflictele inainte sa te apuci sa lucrezi cu mintea oamenilor), mai exact 50 pentru titlul de consilier, 150 pentru terapeut, 450 pentru psihanalist (o ora costa 20 lei, fa socoteala). Daca vrei sa faci asta pentru cariera, ai nevoie de nervi de otel cat treci prin facultate (primul an e crunt, al doilea asa si-asa, al treilea devine interesant, de-abia la master sau formare faci chestii interesante si fascinante), bani si timp. Daca te intereseaza doar ca sa te cunosti mai bine, nu ti-o recomand. Fa, mai bine, niste ore de dezvoltare personala. Eu cand am terminat, eram foarte derutata, fiindca legile in privinta meseriei de psiholog sunt inca in asteptare, nici cei din colegiu nu stiu prea clar pe ce lume traiesc. M-am inscris apoi la o scoala de formare postuniversitara si aici m-am indragostit, de fapt, cu adevarat, de psihologie. Facultatea e ca o sita care ii cerne pe cei care trag cu dintii de a deveni psiholog de cei care au ajuns asteptandu-se la altceva. Daca chiar iti doresti, "se merita". Cat despre ce poti face dupa, ai mai multe domenii. Pentru terapie, am zis deja, 4 ani de formare si ore de dezv. personala. Pentru a lucra in mediu organizational, doar masterul. Pentru a lucra in educatie, doar masterul. Pentru a fi prof de psihologie, ai nevoie doar de facultate si sa fi facut modulul de psihopedagogie. Pentru a lucra cu copii autisti sau in vreo fundatie de acest gen, ai nevoie doar de facultate (majoritatea iti ofera training pe metoda ABA care se foloseste in terapia cu copii autisti).

| psiholoaga a răspuns:

Da, furni, tot e fainhappy Cand incepi sa ai tot felul de proiecte de dezvoltare, de traininguri si sa faci, practic, terapie, "se merita".

| asko a răspuns:

Predau cuvantul userului Psiholoaga
eu am abtin decat sa dau vot negativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt studenta la psihologie, dar mi-ar fi placut sa fiu (acum e cam tarziu). Mi se pare un domeniu fascinant. Dupa facultate poti sa-ti deschizi un cabinet privat si sa te specializezi in ce-ti place: terapie de cuplu, consilierea copiilor etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholoaga, ce greu... N-am stiut. Aproape ca la medici. Of. Dar tot e fain, nu?