nony
| nony a întrebat:

Cine este de acord sa se scota de pe site titlul de ¨Expert TPU¨?
Daca politica si sloganul siteului este ¨Toti pentru unu¨.inseamna ca toti suntem egali in drepturi, si nimeni nu ar trebui premiat cu nici un titlu.

Sper ca vor fi luate in considerate raspunsurile la intrebarea asta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord. titlul de expert TPU este unul pur comercial, in afara de cativa care intr-adevar pot fi numiti experti, restul poarta fundita pentru publicitate.

49 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

OK...sincer, nu ma deranjeaza ca unii sunt experti si altii nu. Ce ma framanta pe mine este: in CE sunt experti... expertii? Poate ar fi bine ca in patratelul ala portocaliu sa scrie, in loc de "expert" un domeniu. De exemplu: drept penal...limba swahili...recreatie...ceva de genu'.
Macar sa stim si noi, cand primim un raspuns, daca putem sa ne bazam cat de cat pe el, sau nu.
Si, sincer...nu stiu ce expert poti sa fii cand dai raspunsuri laconice...sibilinice...de genul "Buna. Da. Pa, pa."

| Silvia a răspuns:

Nony, ce ai cu cei care sunt experti?
[eu iti vorbesc calm, bland, ca o prietenabig grin]
Te`a deranjat cineva cu ceva?
De ce vrei ca ei sa nu mai fie?
Astept sa raspunzi.happy

| Flav a răspuns:

Eu nu s de acord. Nony tu ai creat acest site? Platesti impozite ca sa ai drepturi egale? Acest site e facut din initiativa unor persoane, si ele decid cine sa fie si cine nu expert.
Faptul ca tie nu-ti convine cine e expert sau cine nu e, lucruri ce nu mi plac si mie, sunt lucruri minore. Titulatura de expert inseamna ca acel user care-ti da raspunsul si e expert, se vrea a fie un raspuns folositor, util si inteligent.
Eu privesc detasat cum unii incearca sa ajunga experti, cum unii sunt deja si ma amuza teribil raspunsurile lor de 2-3 cuvinte doar pentru. a le vedea ca iconita lor de expert a trecut pe la intrebarea respectiva.
Dupa cum observi colege, aici e suspendat cine vrea sa faca bine, cine e util site-ului. Expert se face tot dupa consideratii subiective.
Daca politica site-ului este toti pentru unul si tu o respecti, atunci de ce pui asa mult suflet la chestiile astea? Se merita oare?

| Flav a răspuns:

Nony, iti raspund aici pentru. postul de la intrebarea cealalta. Cine se agita, eu sau tu?
Enigmo - nici eu n-am fost cu anumite reactii de-ale tale de pe site, si n-am intervenit tocmai fiindca de asemenea, te apreciez.Acum, am simtit nevoia sa-i iau apararea lui silvio si lui masly fiindca am vazut invidie. A dat la toti boala in voi la faza asta cu expertii sau ce naiba aveti?

| Flav a răspuns:

Ben, nu neaparat c-a vrut sa faca bine. Mai mul am vrut sa merg pe ideea ca au fost suspendati cam usor. Bro e un exemplu, Julian la fel. Eu pot da o gramada de link-uri de pe site in care se jigneste si nu s-a luat nicio masura.

| Flav a răspuns:

Nony, fiindca probabil adminii au considerat ca stapaneste un domeniu foarte bine iar in privinta lui, poate fi foate folositoare.
Conteaza ca are 6 raspunsuri? Dar altii care au vreo 2000-3000 si intra doar sa faca act de prezenta? Si uite ca n-am vrut sa fiu rautacios, dar la precedenta intrebare a ta am evitat sa dau nume, iar acea persoana s-a luat si ea de masly aducand argumente cu c. e. d. o laughing. Un singur cuvant : penibil! Asta ca sa nu ma bag in noroi.
Mi-e indiferent de ce s-ar retrage. Dar stiu ca nu se va schimba nimic si acest circ si soi de discutii e facut degeaba.

| Flav a răspuns:

Cami, nu-mi place sa spun asta unei fete, dar ai toata admiratia mea pentru. atitudinea din seara asta. Sper sa-ti mentii echilibrul asta intotdeauna pe site si varsta sa nu-ti schimbe mentalitatea si caracterul.
Iti inchei c un citat de-a lui Octavian Paler desigur tongue sper sa mi l reamintesc bine:
Atunci cand imi puteam atinge visul, mi-am dat seama ca si pasiunile imbatraneschee hee

| Flav a răspuns:

Enigmo, de-a lungul postarilor tale am observat ca tu nu suporti sa fii contrazis, sub nicio forma, indiferent de subiect. Nu stiu ce justitiar vezi tu aici, fiindca eu mi-am exprimat o opinie fata de postul lui nony foarte civilizat si pe un ton foarte calm de moment de nony a inteles, iar eu i-am inteles intentiile lui. De asemenea, mi-am spus si parerea despre cami, una buna in general. Unde-s atributiile de justitiar? Repet, tu nu suporti sa fii contrazis si daca o persoana nu te sustine pe la un post, o urmaresti si-i faci viata imposibile pe site sau incerci mereu s-o iriti ( vezi cazul cu shin si nu numai! )
Acum, daca tu crezi ca sunt un tanar teribilist, prefer sa fi te inselat in privinta mea, aia de la inceput si sa raman asa cum sunt, doar un tanar teribilist, ok?
Si da, mi se pare ca o persoana poate da dovada de capacitati foarte complexe, profunde si arii mari de intelectualitate si intelepciune doar prin cateva raspunsuri. Iar faptul ca-i expert nu inteleg unde-i baiul vostru. Poate sa fie si ruda cu adminii, ei au creat site-ul, pun pe cine vor ei. Voi sunteti aici pentru. a ajuta sau pentru. a urmari care merita a fi expert?
Si asta nu e teribilismul tineretii, e oglinda personalitatii si gandirii mele, deci presupun ca te-ai inselat cand ti-ai facut o parere buna despre mine.
Multumesc, la revedere.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nony iti multumes foarte mult ca te-ai gandit si la mine.big grin Ma bucur ca cineva ma apreciaza.Raluca stie cand o sa ne faca experte pe mine si pe Cami happyOricum acest site este sa ajutam oamenii.winkingEu sunt multumita doar sa ii ajut.Nu neaparat sa fie ''Experta''. Ma bucurat foarte mult intrebarea ta happy

nony
| nony explică:

@hashe86. pai este a doua, si asta e un fel de petitie pe site. daca se poate spune asa.
Nu am nimic contra expertilor, din contra la intrebarea care am postat-o anterior am vrut sa se faca inca doi experti. dar am vazut ca lumea nu e de acord.
Ok, atunci sa se respecte in, esenta, sloganul siteului.¨Toti pentru unu¨.ca daca era altfel, putea sa-i zica ¨Expertii te ajuta¨.sau ¨Apeleaza la experti¨. dat toti.inseamna si ei, cu nimic mai importanti sau mai destepti.

nony
| nony explică:

Flav uite cum vad eu situatia.
Daca dupa 6 raspunsuri fete-i aleia i-a fost dat titlul de Expert.inseamna ca e o bataie de joc la adresa noastra.Care am petrecut zile in sir pe site ca sa ajutam.
Nu ma refer la mine neparat, dar la tine.la Cami, la Mumoasa.Care stau cu orele si ajuta la dezvoltarea siteului.
Cand am pus intrebarea nu ma asteptam sa am numai raspunsuri afirmative.Deci il accept si pe al tau si il respect.

Hashe86.nu ma contrazic, am intrebat ceva si multi nu ati fost de acord.acum,de ce nu vreti sa scoate-ti titlul de expert, ca toti sa fim egali?

| psiholoaga a răspuns:

Am raspuns si la intrebarea precedenta, spunand ca sunt de acord cu hephap, sa se scoata titulatura de "expert" si topul. Nu mi-a aparut comentariul, il repet: Sunt de acord, ba chiar imbratisez ideea de a se scoate titulatura de "expert" si topul. Nu vad sensul ierarhizarii si cred ca se mizeaza pe nevoia (cultivata social) oamenilor de a concura si de a primi "dovezi" de la ceilalti ca sunt valorosi. Cei care isi cunosc adevarata valoare nu depind de diplome, fundite, topuri. Si stiu sigur ca pe site sunt multi care au incredere in valoarea lor. Ar fi bine sa ii dai ralucai un link catre pagina asta-petitie-si poate ia in considerare sugestia ta, daca sunt destule pareri pro.

| psiholoaga a răspuns:

Bro, tu esti deja sensei. Sensei e peste expert. O sa vezi ca, daca se scoate titulatura de "expert" multi isi vor pune langa nume "Expert cutarescu"rolling on the floor

cami
| cami a răspuns:

Nony...laughing eu nu sunt de acord. Prefer sa nu fiu expert! Sti de ce? Grija, precautie, "sa fiu cat mai folositoare, corecta" -asa-s eu. Nu vreau sa fiu cu nimic mai presus decat voi, nu vreau sa fac parte din randul "celor mai inteligenti useri ai TPU-ului". Nu! Daca vreau sa dau o "bomba", un raspuns anapoda, n-am decat.asta e, sunt si eu un simplu user! happy
Dar asa..."oo, uite e expert si ce raspunsuri stupide da! -au facut-o expert si nu-i buna la nimic" [automat. iti asumi un risc]. Nu mai vreau sa ma complic.
Poate ca da, intr-adevar mi-am dorit si eu la randu-mi sa fiu expert...acum vreo 4 luni laughing. Sti care a fost primul gand cand mi-am facut cont? "o sa devin expert, vreau sa devin expert". O vedeam pe eileen, nebunia cu Anna, dar acum, cand poate sunt pe punctul de a fii...nu-mi mai doresc lucrul asta, si sti de ce? Fiindca nu m-as putea bucura de titlul asta. Daca adminii nu s-au sesizat, imi este greu sa fiu expert cand stiu ca au fost "impunsi" de la spate de altii.
Nu merit, adica nu sunt medic sa fiu expert in medicina, nu-s psiholog, muzicant, profesor.Nimic din astea.
Am atatea raspunsuri castigatoare, fiindca in fiecare dintre ele am pus suflet, si l-am dat din inima happy, iar cel ce l-a citit m-a simtit aproape.
Sper sa nu fii suparat pe mine, pentru ca nu te sustin, insa poate ca acei oameni, experti au cunostinte vaste. N-o poti contesta pe brigaela, gyzzard, Laur, si multi altii!
Iti multumesc inca o data pentru initiativa, insa... o vorba frumoasa nu face nici cate zece tiulaturi de expert TPU.happy

| SweetCandy a răspuns:

DA e foarte buna ideea ta... facem asa...acum sper sa aduni cat mai multe voturi!happy

Shin
| Shin a răspuns:

Nu sunt de acord! Este o distinctie care ii premiaza pe cei care isi dedica mult mai mult timp acestui site si care prin calitatea raspunsurilor ridica si calitatea site-ului. Nu titlul de "Expert TPU" este problema ci modul in care este acordat.
Eu propun ca modul in care acestia sunt alesi sa fie transparent pentru toti userii site-ului. Sa fie regulile scrise clar pentru toti si de ce nu, sa aiba si utilizatorii site-ului un cuvant de spus in alegerea expertilor. Daca nu in totalitate, atunci un animit procentaj din voturi sa fie al utilizatorilor. Sunt sigur ca asa nu vor mai fi certuri iar titlul de "Expert TPU" o sa continuie, de data aceasta, neintinat de aceste discutii care sunt, intr-un fel, jignitoare pentru cei care au devenit experti "pe bune" tongue
Numai bine, Shinwinking

Shin
| Shin a răspuns:

@candyGirl18, Vai... si eu am spus asta de cateva ori tongue dar era in gluma laughing Sper ca nu ma crucifici acum tongue
Shinwinking

| BUBULINA a răspuns:

Aoleuuuuuuuuuuuuuu
unde sa ajuns
nu va mai certati, nu are rost
aici este o lume virtuala, nu are rost sa va agitati atat doar pentru o intrebare(propunere)
cu toti avem probleme, si nu cred ca va arde de contraziceri sau de "dusmani"virtuali

| inna a răspuns:

Nu stiu exact la ce se refera titlul de "expert" expert in ce? laughing.Suntem aici sa ne ajutam, nu sa obtinem un titlu...am impresia ca multi dau raspunsuri pentru a deveni experti si pentru a obtine fundita.Am observat la un user intamplator ca si specifica : Sa-mi dai fundita rolling on the floor).

Ma rog cum o fi, pentru mine nimeni nu e expert, nu ai cum sa le stii pe toate... daca am obtinut o fundita a fost pentru ca in momentul ala a fost cel mai inspirat raspuns sau a fost un raspuns pe care userul l-a placut ...De multe ori am primit nefolositor si stupid pentru ca nu am raspuns ce a vrut el sa auda. Whatever ce mai conteaza expert sau nu don't really care.

| inna a răspuns:

@ Nu Shin nu te crucific laughing

Nu-mi place sa judec pe nimeni, dar cred ca ne agitam degeaba pe aici.Nu cred ca nimeni va fi luat in seama...ca doar nu o sa-i "dezexpertizeze" pe cei experti TPU, daca unii vor dorii asta.Asa este site-ul, asa sunt regulile.Mult succes oricum!

| inna a răspuns:

@ enigmo sunt total de acord cu Flav..nu-ti place sa fi contrazis laughing sau te superi cand iti iei un stupid, mare tragedie faci.Am observat si eu...Ma rog nu vreau sa ma cert cu tine.

| hashe86 a răspuns:

Nu mi doresc sa fac pe carcotasul la intrebarea ta, dar am si eu o curiozitate: de ce esti atat de pornit impotriva expertilor/ a titulaturii de expert?! e deja a2- intrebare de acest tip, daca nu am insel.
poate unele titluri nu au fost acordate corect din perspectiva noastra, totusi raluca o fi avut motivele ei intemeiate. oricum pe mine nu ma afecteaza in niciun fel ca unii au aceste titluri altii nu. eu spun ca e bine ca cei imi experimentati e aici sa aiba unele privilegii, sa fie mana dreapta a administratorilor pentru a veghea mai bine aici.

| hashe86 a răspuns:

Poi vezi tocmai tu te contrazici de la o intrebare la alta. referitor la cealalta intrebare fiecare poate avem alte propuneri, si atunci unde se ajunge?! poate la un vot democratic?! hmmm, greu de organizat asa ceva.
lasa mai bine site-ul sa curga ca pana acum ca a fost destul de bine. pana la urma nu-i poti impaca pe toti niciodata.

| hashe86 a răspuns:

Eu sunt de acord cu pastrarea acestei titulaturi, la fel cum sunt de acord cu majoritatea titlurilor acordate pana in prezent. de asemenea mai sunt cativa care le ar merita.
"experti in ce?" vad ca e intrebarea de baza aici."experti TPU" parca scrie acolo. ce inseamna asta? inseamna ca dumnealor de-a lungul timpului s-au straduit sa dea raspunsuri cat mai folositoare la cat mai multe intrebari, dintr-o gama larga de domenii. de aceea nu sunt "experti in drept" ci "experti TPU".

| Ben. a răspuns:

Si ce-mi iese?

| Ben. a răspuns:

Flav, care e ala care a vrut sa faca bine site-ului si a fost suspendat?

| Ben. a răspuns:

Nu m-am gandit ca oamenii dau atata importanta la povestea cu expertii.eu o sa sprijin majoritatea, dar sincer sa fiu : keine gesheft!

| Ben. a răspuns:

Mda, in ceea ce-l priveste pe bro, ala de-a hotarat suspendarea lui a luat lectii de la stalin si de la mao. dar pe ilustra lista mai apar si alte nume ' celebre', unde inclin sa dau dreptate inchizitorilor.

| Ben. a răspuns:

Hashe are dreptate! nimeni n-a spus ca sunt experti in legi internationale sau in vata pe batz...sunt experti TPU! multi dintre expertii astia, majoritatea de fapt, sunt niste oameni cu bun simt, cu experienta de viata si bine intentionati in raspunsurile lor. poate ca au ajutat sute de oameni cu raspunsurile lor, asa ca daca nu au primit nici un cent in schimbul unui sfat dezinteresat, merita sa fie experti TPU.