| Maria428 a întrebat:

Cine imi da si mie niste informatii pentru , Ziua Mondiala a Apei ' ?
Dau funda ! . Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| hideaway a răspuns:

"Ziua Mondială a Apei
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Ziua Mondială a Apei se sărbătorește anual în data de 22 martie.
Decizia instituirii acestei sărbători a fost luată în cadrul Conferinței Națiunilor Unite pentru Mediu și Dezvoltare de la Rio de Janeiro, la 22 decembrie 1992.[1] În România, această zi se sărbătorește din 1993.[2]
Sărbătorirea Zilei Mondiale a Apei are ca scop aducere în atenția opiniei publice a problemelor legate de necesitatea protejării cantitative și calitative a apelor și de a pune în adevărata lumină rolul, îndatoririle și responsabilitățile celor cu atribuții în întreținerea, valorificarea și protejarea surselor de apă.[3]
În fiecare an, sărbătorirea se face sub un slogan. În 2009: Transboundary waters: sharing water, sharing opportunities, în 2008: Sanitation; în 2007: Coping with water scarcity.[4]
În anul 2010, de Ziua Mondială a Apei, națiunile și-au reafirmat dreptul la o apă de calitate mai bună, sub sloganul Clean water for a healthy world („Apă curată pentru o lume sănătoasă!").[5]"
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ziua_Mondial%C4%83_a_Apei

1 răspuns: