| darkstar a întrebat:

Cine imi poate explica ce inseamna ping, lag, si latency? Sunt folosite la Counter-strike.

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu neaparat acelasi lucru, dar strans legate, toate fiind legate de legatura ta prin internet cu serverul: ping inseamna timpul de raspuns la un pachet de biti. El iti apare in milisecunde si e cifra din stanga de pe scoreboard. Pe metropolitan e de obicei sub 30, pe extern ma mai jucam decent sub 50-60 uneori.

Lag e folosit de multe ori cand jocul nu merge cursiv, cand pierzi pachete mai ales ( in counter-strike e legat de config, choke, loss ), cand jocul nu functioneaza in general corect din cauza conexiunii, pentru ca poate iti apare un ping mic insa tu trimiti multe pachete mici in fiecare secunda si unele se pot pierde.

Latency inseamna de fapt intarziere. Cand pingul (timpul de trimitere a unui pachet de informatie in joc ) este mai mare, atunci tu apesi sa tragi acum dar serverul primeste informatia mai tarziu si e posibil sa fii deja mort in joc, in situatii limita.

7 răspunsuri:
| TzaCaNeL a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ping

Toate sunt acelasi lucru.

| darkstar explică:

Merci... da nu am inteles o boaba laughing

| darkstar explică:

Merci winking

| byanka14 a răspuns:

Pai eu nu joc dar, ping inseamna bazait, lag inseamna condamnat sau pedeapsa, iar latency...nu prea stiu, imi pare rau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba ce inseamna ca primeti pachete sau ca pierzi? ca imi mere netu cam greu de la un timp si pana acum imi mergea perfect...care imi spune si mieee pls. id meu gaby_sweetboy2000

| spraypoint a răspuns:

Nu stiu nici eu su tot vreau sa gasesc pe cineva

| maryuus a răspuns:

Si cum fac sa-mi scada ping-ul?