| Aniela2777 a întrebat:

Cine imi poate spune cele mai tari filme horror? Please!

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

Locul 10: The Devil’s Rejects
Pe Rob Zombie il pot privi oricum, numai ca pe o gluma nu. Rob Zombie trebuie neaparat sa intre in topul meu pentru ca el a introdus si dezvoltat cultura White Trash. Chiar daca la prima vedere pare o mizerie autentica in care replicile se concentreaza pe *** si *** si chiar combinatia boema *** mother fucker *** *** ***, The Devil’s Rejects este unul din cele mai bune filme ale deceniului. Violent, deranjat, insuportabil, un Bonnie si Clyde modern in trei, The Devil’s Rejects ramane cel mai probabil capodopera lui Rob Zombie.

———————————————————————————————————————

Locul 9: Shutter (thai version)
Din toata fauna asiatica pe care au digerat-o cu foarte multa placere nu cred ca a existat un film care sa ma traumatizeze serios, la care sa imi fie pur si simplu frica sa ma uit. Mi-a fost frica aproximativ trei ani sa vad finalul de la Shutter. Arta asiatica in toata suprematia, bogatia de motive sinistre si o poveste cu un final mai fucked up decat mi-am putut imagina, mi-au facut pielea de gaina. Va invit sa savurati povestea fotografiilor bantuite:

———————————————————————————————————————

Locul 8: Saw
Imi mentin parerea cum ca daca seria Saw s-ar fi oprit la 3 ar fi fost una dintre cele mai reusite trilogii dar s-a vrut mulgerea de foduri si tragerea de par. Oh wel…sa revenim la primul Saw. Ei bine…Saw a fost cu siguranta un aer cu totul proaspat printre filemele horror. Scenele gore de tortura, capcanele care nu sunt catusi de putin ridicule, un criminal care ar putea concura la IQ cu Hannibal Lecter si plotul bine conturat m-au facut sa exclam satisfacuta acum multi ani: "O da, uite ca se poate!" Pacat ca de atunci scena gore a degenerat in gore-porn de proasta calitate…

———————————————————————————————————————

Locul 7: Dead End
Se poate sa fie o simpla parere personala, dar putine filme au reusit sa ma impresioneze atat de tare la o prima vizionare precum Dead End. Ceea ce se anunta a fi o modesta pelicula de categorie B a reusit sa ma tina cu sufletul la gura inca de la primele scene. Surpriza in sine o constituie tensiuna crescanda, caci e aproape imposibil sa intelegi ce se intampla cu familia care conduce in cerc pe un drum izolat, iar finalul m-a lasat cu o falca deschisa si mi-a amintit de vechile episoade din Zona Crepusculara. My congrats!

———————————————————————————————————————

Locul 6: [Rec]
[Rec] este una dintre cele mai originale pelicule horror chiar daca nu a fost cea care a inventat tehnica POV. Eu una pot spune ca mi-a placut mai mult decat clasicul deja "Blair Witch Project", si daca mai adaug si ca este o productie spaniola plina de tensiune, devine deja un deliciu de film. [Rec] este claustofob, halucinant si incredibil de realist, unul din cele mai bune filme cu zombie, de cand dansii au pasit pentru prima data din sicriu pe marele ecran.

———————————————————————————————————————

Locul 5: The Descent
"The Descent" e unul din putinele filme care a reusit sa imi produca o adevarata stare de claustrofobie chiar daca in realitate nu sufar de asa ceva. Plotul pare simplu si relativ comun, o echipa care pleaca in exploararea unei pesteri necunoscute da peste o ceata de monstruleti flamanzi, insa modalitatea de filmare este cea care da cu adevarat fiori. Tu cum te-ai descurca pe intuneric in timp ce esti vanat de monstrii?

———————————————————————————————————————

Locul 4: Drag Me to Hell
Dupa o lunga serie de altcevauri Sam Raimi a revenit in 2009 la ceea ce se pricea mai bine, genul horror. Si revenirea lui a fost cat se poate de binevenita pe taramul horror. Drag Me To Hell mi-a placut nesperat de mult pentru explozia de sunet si scene de tipul Booo care apar atunci cand te astepti mai putin. Desigur, Booo-ul nu este o inovatie, pentru ca apare in mod obligatoriu in orice film de groaza, dar in foarte putine are cu adevarat efect. O batrana sinistra si un blestem tiganesc invita privitorul la o calatorie in iad!

———————————————————————————————————————

Locul 3: The Ring
S-a intamplat sa fie o seara cand toata lumea istorisea povesti ciudate cu fantome, atunci cand am auzit pentru prima oara despre caseta blestemata pe care odata ce o vizionai iti semnai condamnarea la moarte in 7 zile. Ca orice omulet curios am ramas cu sechele si am facut rost cat de repede am putut de filmul…blestemat.
The Ring nu este cu siguranta cel mai bun film horror dar a fost cel mai inovator pe piata americana a cinematografiei din ultimii 10 ani. Practic, a deschis poarta spectatorului de rand catre tot ce inseamna cultura asiatica. Fetita ciudata cu parul peste ochi, care se taraste distorsionat a intrat in galeria marilor motive horror si are un loc asigurat alaturi de toporul lui Jack Torrance care sparge usa de la baie, scena macelului din cabina de dus din Psycho, ferastraul electric al lui Leatherface sau mortii vii ai lui Romero.

———————————————————————————————————————

Locul 2: The Others
The Others face in mod sigur parte din lista mea de all time favorite movies. Rareori se mai intampla in zilua de azi sa apara un horror fara pic de sange, fantome taratoare si grotesti sau zgomote de intensitate impresionanta. The Others este in definitiv un film linistit dar reuseste sa te faca sa iti inclestezi cu putere pumnii cand usa de la dormitor scartaie din senin, din living se aud sunete de clape iar atmosfera mohorata de ceata permanenta te sufoca. Finalul e surprinzator si intrigant si de ce nu, te pune pe ganduri! Cine sunt de fapt ceilalti?

———————————————————————————————————————

Locul 1: 28 Days Later…
Danny Boyle a reusit cu siguranta sa ma suprinda. Mi se spusese dinainte ca 28 Days Later… este un film bun, dar mi-am spus ca orice film cu zombie bun va recurge in cele din urma la carnagii si valuri de sange. Oh well, m-am inselat. 28 Days Later… e in primul rand un film despre natura umana atunci cand… se ascunde si lupta cu zombie. Si de aici elementul horror… mda ne speriem putin…de noi.

———————————————————————————————————————

Disclaimer: In ultima clipa am facut o mica interschimbare intre locul 1 si locul 3. Adevarul e ca The Ring este cu siguranta cel mai important film al deceniului dar nu si cel mai bun. Asa ca voi juca corect!

6 răspunsuri:
| Firefly a răspuns:

The Haunting in Connecticut
The others
Numarul 23
Secret window
Stay Alive
Identity
El orfanato
Hide and Seek
Premonition
Case 39
Mirrors
Sillent Hill
Pulse-filmat in Romania
Final destination
Shutter- varianta japoneza e mult mai buna decat cea americana
The grudge- e interesant,dar plictisitor pana la jumatatea filmului.De acolo incepe actiunea.
The ring- Frumos realizat...dar prea putin horror,are maxim 2 scene infricosatoare.Mai bun e The ring 2
Sunt filme psihologice foarte bune din punctul meu de vedere si pe mine chiar m-au speriat.Sunt filme care sperie in primul rand prin efecte speciale.Nu sunt scarboase,nu vezi sange curgand in valuri.
Drag me to hell - nu m-a impresionat deloc.Eu chiar am ras cand am vazut acel film deoarece mi s-a parut ca efectele speciale au fost foarte proaste.Acets film a avut si multe scene scarboase si mie personal nu imi plac astfel de filme.Daca e printre primele filme horror pe care le vezi,poate iti va placea.
Alte filme horror bunicele:
Jennifer's Body (2009)
The Unborn (2009)
The Uninvited (2009)
Vacancy
Autopsy
The Exorcism of Emily Rose (2005)
The Messengers (2007)
Seven
Paranormal Activity (2007)

| camelia1812 a răspuns:

Mirrors:X drag me to hell :X

| freeway a răspuns:

Saw, final destination, paranormal activity, silent hill

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The Fourth Kind? nimeni nu a spus nimic de el. E putin socant big grin

| Anonymous69 a răspuns:

Sleepy Hollow

| Secret_7165 a răspuns:

Nu sunt prea innebunita de filme horror dar Messengers mi s-a parut destul de tare (dar nu e neaprat scarry in totalitate)