| anonim008 a întrebat:

Cine imi poate spune rolul cratimei in urmatoarea structura "n-o sa ma las", mss!

Răspuns Câştigător
| Anne12345 a răspuns:

Cratima leaga doua cuvinte "nu" si "o", inlaturandu-se vocala "u". Rolul este de a face vorbirea mai usoara. E mai simplu sa zici " n-o" decat "nu o". Sper ca te-am ajutat. Funda? :d

4 răspunsuri:
| Zapacitaaaa a răspuns:

Cratima din structura,, n-o mai las" marcheaza caderea sunetului,, u", are rol in rostirea mai rapida a cuvintelor, ofera rapiditate si cursivitate in vorbire.
Sper ca ti-am fost de folos, numai bine :*

| alinae a răspuns:

Folosirea cratimei in structura 'n-o sa ma las' este de a inlocuii litera u. Uite :
'nu o sa ma las'

| PED a răspuns:

Cratima in structura"n-o sa ma las"simbolizeaza elidarea vocalei"u", pronuntia impreuna a doua parti de vorbire difererite si ajuta la pastrarea masurii verusui(daca structura face parte dintr-o poezie).

Elidarea vocalei u face ca vorbirea sa fie mai cursiva daca i-a face parte dintr-o poezie pop