| crissti a întrebat:

Cine imi zice cand se deschid patinoarele de la iulius(cluj) si din centru din piata matei corvin are funda happy

Răspuns Câştigător
| Ad3lyna16 a răspuns:

Patinoarul din centru va fi deschis în 20 noiembrie, dacă temperaturile de afară vor fi negative în timpul nopţii. Acesta va avea o suprafaţă totală de 1. 000 de metri pătraţi şi funcţionează pentru al treilea sezon în Piaţa Unirii. Managerul Sergiu Liţi, a declarat pentru ziuadecj.ro că cel mai probabil patinoarul va fi deschis la sfârşitul acestei luni. "Trebuie să fie cel puţin două zile cu temperaturi sub zero grade ca să începem să formăm gheaţa. Patinoarul poate fi folosit după alte cinci zile", a spus acesta. Preţul biletelor de intrare va rămâne acelaşi ca anul trecut, a explicat el, respectiv 10 lei pentru copii şi 15 lei pentru adulţi. "Vom suporta noi creşterea taxei pe valoarea adăugată", a adăugat Sergiu Liţi.

Patinoarul va funcţiona între orele 10:00 şi 22:00 în fiecare zi, în reprize de câte o oră şi jumătate, cu pauze de o jumătate de oră între acestea, pentru refacerea gheţii. Patinoarul de la Iulius Mall, care ar urma să fie deschis pentru al patrulea an consecutiv, ar putea fi inaugurat la sfârşitul lunii noiembrie dacă temperaturile vor fi favorabile. "Deschiderea este preconizată pentru finalul lui noiembrie, dar depinde de prognoza meteo", a spus responsabilul de relaţii publice al reţelei Iulius Mall, Gabriela Doboş.