| giagianina a întrebat:

Cine imi zice niste idei pentru o schita despre noroc si ghinon?

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună! Uite ce articol am găsit, citește-l, mai adaugă și tu căte ceva și dă-i forma dorită Pentru nimeni lucrurile nu merg tot timpul bine sau tot timpul rau! Important e modul in care interpretezi evenimentele prin care treci si capacitatea ta de a invata din greselile tale si ale celorlalti. Daca si a doua oara ti se intampla acelasi lucru rau, nu inseamna ca nu ai noroc, ci doar ca nu ai invatat nimic de prima data. Oamenii au atitudini extrem de diferite fata de noroc: cei mai multi au tendinta sa se declare norocosi sau nenorocosi la modul general, uitand insa de nuante sau de contributia personala la acest noroc. S-ar parea ca multi dintre cei care se declara norocosi pe un plan al vietii lor au noroc si pe alte planuri: venituri, viata de familie. Sau, dimpotriva, sunt profund nemultumiti la serviciu, au multe nemultumiri si acasa, iar norocul ii ocoleste. Aceasta inlantuire a evenimentelor nu tine neaparat de noroc: pur si simplu, nemultumirile creeaza sentimente negative, care se reflecta si in celelalte sfere ale vietii tale.
Esti nemultumita de serviciu? Sentimentele negative pe care le traiesti din aceasta cauza iti vor "otravi" si viata personala, iar lucrurile vor intra intr-un cerc vicios, facandu-te sa te simti tot mai nefericita si la serviciu, si acasa. Poti sa rupi acest cerc vicios facand un lucru (relativ) simplu: ia-ti inima in dinti si cauta-ti un alt serviciu. In acest fel, tensiunea care te sufoca va incepe sa scada, lucrurile se vor imbunatati si tu te vei simti mai norocoasa. Aceasta inseamna "sa iti faci norocul"! http://www.avantaje.ro/Relatii/Psihologie-Relatii/Norocul-e-un-dar-568731
Aici poți citi despre superstiții legate de noroc și ghinion:
Se spune că aduce noroc dacă faci cadou: Bijuterii | Inele de aur si argint | Inel fara perle | Inel cu perla neagra | Inel cu diamant, rubin, safir, camee | Bratara de aur | Bratara de argint | Cercei | Ceas cu nume gravat | Colier cu perle in numar fara sot | Album | Caseta de bijuterii | Sal | Pahare de cristal | Blana | Manusi | Carte | Lampa | Medalie gravata | Tablou | Vioara. FLORI CU NOROC: Trandafiri albi, rosii | Garoafe albe si rosii | Crin | Vasc | Liliac | Trifoi | Nu ma uita PARFUMURI CU NOROC: Cu mirosuri dulci.
Se spune că aduce ghinion dacă faci cadou: Inel de aur sau argint cu perle | Inel cu opal | Inel cu ametist | Medalion | Ac de cravata | Ac de palarie | Cutie de lemn | Batista | Portret | Pila de unghii | Centura | Fular | Incaltaminte | Umbrela | Oglinda | Perdele | Cuie | Cufar | Carnet | Creion | Calimara | Cutit. FLORI CU GHINION: Ciclamen | Tuberoza | Mac | Digitala
Plante verzi | Plante care poarta otrava. PARFUMURI CU GHINION: Cu mirosuri violente. http://www.acvaria.com/superstitii_cadouri.php?p=simboluri
Eu personal chiar le consider superstiții.
MAri succese și o zi cu zâmbet!