| AtIr a întrebat:

Cine imi zice un exemplu de moralitate budista si o pilda >budista?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O moralitate: "Suntem ceea ce gandim. Gandurile ne construiesc viata"-eu personal nu sunt de acord dar asa zice Buddha

O pilda: Cel mai frumos copac din lume trăia în grădina şi sub ocrotirea regelui Brahmadatta. Într-o zi, meşterii regelui îl anunţară că pentru a-şi salva palatul trebuie să taie o grindă din copacul favorit. Regele plânse amarnic, dar hotărî să îl taie. Când nu mai era nicio speranţă, spiritul neînsemnatei ierbi kusha chemă micuţii cameleoni să îl acopereau cu corpurile lor moi. În dimineaţa următoare, tăietorii descoperiră trunchiul moale şi, crezându-l putrezit, renunţară să îl mai taie. Salvat, spiritul Copacului înflorit vorbi pentru toţi copacii, animalele şi plantele lumii astfel: „De acum înainte, nu ne vom mai alege şi judeca prietenii după măreţia, puterea sau faima lor. În loc, trebuie să ne alegem prietenii după devotamentul şi profunzimea iubirii lor."