| girl12 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine? Care sunt diferentele intre monarhie si republica?

4 răspunsuri:
| Dizzydizz a răspuns:

MONARHÍE, monarhii, s. f. 1. Formă de guvernământ în care puterea supremă aparține unei singure persoane

REPÚBLICĂ s. f. formă de guvernământ în care conducerea este deținută de un organ suprem al puterii de stat ori de un președinte ales sau numit

| Fredie a răspuns:

MONARHÍE, monarhii, s. f. 1. Formă de guvernământ în care puterea supremă aparține unei singure persoane (rege, împărat, țar, șah etc.) și se transmite de obicei ereditar. ♢ Monarhie absolută = formă de conducere a statului bazată pe puterea nelimitată a monarhului. Monarhie constituțională = formă de conducere a statului monarhic în care prerogativele monarhului sunt limitate prin constituție. 2. Stat care are ca formă de guvernământ monarhia

REPÚBLICĂ ~ci f. 1) Formă de guvernământ în care organele supreme de conducere sunt constituite din reprezentanți aleși pe un anumit termen. 2) Țară care are această formă de guvernământ.

Salut. Acestea sunt definitiile din dictionar. Sper ca ti sunt destul de clare. O completare personala: monarhia e forma de guvernare in care fraierii platesc pentru bunastarea familiei regale si a tuturor rudelor si neamurilor lor, in timp ce republica e forma de guvernare in care tot noi fraierii platim pentru bunastarea tuturor ganganiilor, lighioanelor, capuselor si lipitorilor care se autointituleaza oameni politici si ne fura cu tupeu si nesimtire totii banii munciti, prin taxe si impozite, samd happy

Răspuns utilizator avertizat
| Fritz18 a răspuns:

Republica este forma de guvernamant care este condusa de un presedinte ales prin vot universal odata la 4, 5 sau 7 ani (depinde de tara),iar monarhia inseamna, regat, ducat, principat, sau imperiu.si poate fi absoluta sau constitutionala..monarhia e condusa de un monarh ce poate fi, rege, regina, duce, imparat etc..de obicei este ereditara dar poate fi si electiva.