| girl12 a întrebat:

Care sunt asemanarile si deosebirile intre republica si monarhie? cine ma ajuta?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sunt multe deosebiri, în plus regele face parte din dinastia respectivă iar dreptul la tron se moşteneşte pe când preşedintele este ales.

| max_4494 a răspuns:

Republica si monarhia sunt forme de guvernamant. Diferenta o face conducatorul, presedintele sau monarhul (regele sau regina)

| babygyrl a răspuns:

Cum a zis si max. Sunt forme de guvernamant. Republica este condusa de presedinte iar monarhia de rege/regina.