| TTL a întrebat:

Cine poate sa imi zica ceva despre forma de guvernamant in Anglia...batting eyelashesbatting eyelashesurgent daca se poate

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Forma de guvernământ în Marea Britanie- monarhie constituţională.
O monarhie constituțională este o formă de guvern monarhică ce face parte dintr-un sistem constituțional care acceptă un monarh ereditar.
Astăzi, monarhiile constituționale sunt combinate cu o democrație reprezentativă, care reprezintă teoriile suveranității populare care plasează suveranitatea în mâinele poporului, și cele care consideră important rolul tradiției în guvernământ. Cu toate că regele sau regina pot fi considerați șeful statului, prim Ministrul, a cărui putere provine direct sau indirect în urma alegerilor, este Șeful guvernului.

Cu toate că majoritatea monarhiilor constituționale moderne sunt democrații reprezentative, în istorie au existat și alte situații. http://ro.wikipedia.org/wiki/Monarhie_constitu%C8%9Bional%C4%83