| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, schimbarea formei de guvernamant nu poate face obiectul revizuirii Constitutiei.
Asta ar insemna ca forma de guvernamant nu poate fi niciodata schimbata. Am auzit insa ca, aceasta ar putea posibila, prin doua referendumuri succesive in care majoritatea absoluta sa se exprime pro schimbare. Este adevarat?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca forma de guvernamant republicana nu poate fi schimbata prin modificarea actualei Constitutii dar nimic nu impiedica Parlamentul sa adopte o noua constitutie si aceasta sa fie aprobata de referendum, constitutie in care sa fie prevazuta o alta forma de guvernamant.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, vezi să nu!
Dacă pot fura așa de bine acum, de ce să schimbe!

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Forma de guvernamant nu se va schimba.
Parlamentul este oglinga poporului.
Nimeni nu devine parlamentar fara sa fie investit cu increderea unui electorat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, este oglinda celor care au mers la vot.
Poporul nu există.
Parlamentul este oglinda a ceva ce nu există.
De aceea își pot face de cap în numele demo-crației = puterea unei ficțiuni.
Dacă trăim bazați pe vorbe și lozinci, totul este posibil, chiar și situația noastră de acum.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sadrian46):

Nu sari, daca n-ai inteles raspunsul. Eu n-am spus ca o sa si schimbe, am spus doar cum este posibil in mod legal.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ioandelasal):

N-ai văzut cum se schimbă legile azi cu OUG?
Cănd prezidentul, pe care eu îl respect de altfel iese și el la demonstrație, când îi convine lui ce strigă ăia, când demonstrații cu rezist sunt lăsate fără autorizație să dea democrație la tot cartierul, când spoliatori care fură milioane stau un pic la închisoare și apoi ies ca să pape milioanele cu lingura, cât de legală mai este legea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sadrian46):

Tot esti pe langa subiect. Am cca 40 de ani intr-o profesie juridica, asa ca stiu foarte bine instabilitatea legislativa de acum si ce se urmareste, dar nu asta era subiectul intrebarii.

| Thecurious explică (pentru Ioandelasal):

M-ati facut curios. Ce se urmareste?

| Thecurious explică (pentru Ioandelasal):

M-ati facut curios. Ce se urmareste?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Thecurious):

Se vede ca n-ai urmarit ce spun unii de la putere si altii din opozitie, orecum si multi din justitie. Se urmareste subordonarea justitiei de catre politic, in special pentru scaparea unora cu probleme penale.

| Thecurious explică (pentru Ioandelasal):

O, asta era.
Credeam ca va referiti la ceva mai subtil.
Opiniile sunt impartite, argumente sunt de la ambele tabere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Constitutia se schimba in urma unui referendum. Vointa populara e suverana

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Asta zic și eu, toți în stradă, dar toți.
Voința suverană, referendum pe loc,

| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Nu exista rederendum pe loc
Iar tu confunzi forma de guvernare cu componenta guvernului

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Nu confund nimic, trebuie schimbat tot.
Și forma și conținutul.
Cine iese mâine în stradă?
Dacă nu noi, atunci cine?
Dacă nu acum, atunci când?
Nu fe-re-n-dum, ci ru-fe-le-în-drum, adică pe stradă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai este o variantă.
Să ieșim toți în stradă.

| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Iesitul in strada nu schimba forma de guvernamant, maxim poate face guvernul sa demisioneze si atat

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Care toți?

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă ies toți, și stau pe stradă toți, până se schimbă, se schimbă, că nu are încotro.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Adică toți, cu cățel și purcel.