| Arthur a întrebat:

Cine poate sa-mi explice urmatoarele :
- " Cu prostul nescolarizat te lupti un pic si ai scapat dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala "
-" Prostul parca nu e prost destul daca nu e si fudul ".

Răspuns Câştigător
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Pai e vorba aici de diplome? In sensul ca unul fara scoala multa si diplome va ceda la un interviu in fata unuia care aduce un teanc consistent cu diplome si are un ceva doldora, ca deh, are taticul banuti pentru puisor, sa-i fie lui bine, sa fie independent...Asta e un exemplu, asa mi-a traversat prin creier acum.Ca sa iti raspund, nu ai zis de care nivel e cel care se lupta cu cele doua categorii.Normal,sa zicem ca nah, e undeva la mijloc.Clar,prostului ii spui doua, trei neologisme, ramane ala cu gura cascata si ce gandeste in sinea lui:"Ba, ce destept e asta! Toata stima!". Uite asa ramane in banca lui si ai scapat de el. Dar ce te faci cu ala cu diplome? Poti sa-i zici si pe mama neologismelor, ca iti va raspunde la intrebari cu intrebari, deh, se considera destept. Un prost cu scoala nu va recunoaste niciodata ca e prost si ca mai are atatea de invatat! Orice i-ai spune, orice i-ai face, poti sa-l tragi si pe roata, ca el tot mai tantos va fi si mai presus de orice. Dar inca mai sunt vremurile alea cand astia inca mai sunt asa, razlet, pe la conducere...asa ca trebuie sa tinem ciocu´mic! SAU NU!

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

In loc de pledoarii am sa-ti raspund prin exemple:
1.-una e sa te lupti cu Vanghelie si cu "almanahele "sale incercand sa afli daca stie sa conjuge verbul"a fi";
-alta e sa incerci sa faci lumina in tenebrosele si pretioasele fraze cu iz diplomatic dar care suna a gol din exprimarea lui Mircea Geoana;
2.Cat priveste prostia fudula nu cred sa existe exemplu mai edificator ca inegalabilul Gigi; ce-i drept el pare a sti ca imparatia cerurilor e destinata celor saraci cu duhul si-si pregateste din timp intrarea inconjurat de icoane aurite si savarsind fapte de milostenie cu banii facuti prin obscure miracole frizand coruptia.Asa incat:fiecare pasare canta pe limba ei dar tot pe ea si sfarseste! Numai bine.

| Arthur explică:

@adyttu Te inseli, scrie undeva in Biblie :'' Ferice de cei saraci in duh caci al lor este Imparatia cerurilor. '' (Matei 5:3)

| georgiana a răspuns:

Dar ce nu ai vazut `necunoscatori cu diploma`?

| anna01 a răspuns:

1.Prostul care are o scoala este un semidoct, deci nu un veritabil erudit.In mintea lui se amesteca concepte rigide, dar si insuficienta informatiilor.Este modelul snobului.Autosuficienta informatiilor il fac sa creada ca este inteligent si indreptatit in a da sfaturi si a nu accepta parerile altora.Pe prostul fara scoala nu ai in ce sa-l combati, este usor de invins din cauza lipsei suportului cunostintelor-cazul gipei porcine cu vaccinarea in masa.2.Al doilea exemplu este aplicabil zilelor noastre, numai uita-te la TV si vei vedea concretizarea acestui proverb.

| adyttu a răspuns:

Sunt proverbee... din punctul meu de vedere nu exista oameni prosti, exista oameni ambitiosi si fara Dumnezeu si oameni crescuti in intelepciune prin dragostea de Dumnezeu.