| Maria_3931 a întrebat:

Cine stie ce culoare este oxidul de cupru?

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună!
Oxidul de cupru se împarte în două tipuri de oxizi:
1. Oxidul de cupru în care cuprul are valenţa 1. Acest oxid se numeşte oxid cupros, are formula Cu2O şi se regăseşte sub forma unei pulberi roşii.
2. Oxidul de cupru în care cuprul are valenţa 2
Oxidul se numeşte oxid cupric, are formula CuO şi este o pulbere neagră (cu tentă de verde foarte închis).
Acum, depinde de valenţa pe care o prezintă cuprul în problema ta. Sper că te-am ajutat!

| justme_9740 a răspuns:

Oxidul de cupru se gaseste in natura sub forma de cristale octaedrice rosii.

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Cuprul cand oxideaza se acopera cu o pulbere verde, precum e Statuia Libertatii, care este invelita cu tabla din cupru care a oxidat in timp si de aceea, statuia este verde precum si alte monumente(la bisericile catolice deseori) din aramă sau acoperite cu foi de cupru.(cupru=aramă in termen popular).