| kathy7649 a întrebat:

Cititi pina la sfirsit! Am problema:
La interactiunea a 8, 05 g de sodiu cu apa s-a degajat gazul A, care a fost trecut la temperatura peste oxidul de cupru?
Nu cer rezolvarea acestei probleme ci doar doresc sa inteleg cum adica "a fost trecut la temperatura peste oxidul de cupru."
Ajutati-ma va rog!(ma pregatesc de olimpiada si cer seriozitate)

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Adică a fost trecut peste oxid de cupru la o temperatură mai mare decât a mediului ambiant (în general, 25 grade C). Probabil peste 100 grd. C.