| roxyfoxy a întrebat:

Cine stie explicatia expresiei a tunat si i-a adunat? Va rog ma ajutati. :-s

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Despre o adunare neomogena, formata din insi foarte diferiti:"s-au adunat la nimereala"(fiindca a tunat),
este o expresie aflata in raport de antonimie cu una la fel de cunoscuta:"cine se aseamana se-aduna";
Adica sunt la fel seamana.
Sper ca ti-amn fost de ajutorwinking

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nelutsa a răspuns:

Adica sunt la fel seamanawinking

| samiZiciPompier a răspuns:

Asta se spune unora care sunt vai mama lor, praf, derbedei. Ex: sa ii fi vazut pe aia cum erau la examen, zici ca a tunat si i-a adunat! Bata toti!

Alte răspunsuri