| BUBULINA a întrebat:

Cine stie legenda lui Mos Craciun?
Va ascult!big grin

Răspuns Câştigător
| georgiana a răspuns:

Legenda spune ca Maica Domnului, fiind cuprinsa de durerile nasterii, l-a rugat pe Mos Ajun sa-i gazduiasca. Deoarece era sarac, el a refuzat-o, dar a trimis-o la fratele lui mai mic si mai bogat, Mos Craciun.

Ajunsa la casa lui Craciun, Maica Domnului o gaseste acasa pe sotia acestuia, Craciuneasa si ii cere acesteia adapost. Craciuneasa era o femeie buna, insa stiindu-si sotul rau si necredincios, ii gazduieste in grajdul vitelor. Apoi, fara sa-i spuna sotului ei, Craciuneasa o ajuta pe Maica Domnului sa-L nasca pe Pruncul Iisus.

Afland cele intamplate, Craciun isi pedepseste sotia taindu-i mainile. Maica Domnului, printr-o minune, o vindeca, lipindu-i mainile la loc Craciunesei. Mos Craciun, vazand aceasta se caieste si ii cere iertare lui Dumnezeu, devenind astfel "primul crestin". Se spune ca el s-a cait atat de mult, incat a doua zi si-a impartit intreaga avere copiilor saraci.

De atunci, in fiecare an, in Ajunul Nasterii Domnului (24 decembrie), Mos Craciun vine cu sania trasa de reni, intra pe horn si pune sub brad cadourile.

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Genda spune ca, fara acordul sotului, Craciuneasa o primeste in gazda pe Fecioara Maria, oferindu-i adapost in grajd. Afland acest lucru, Craciun se infurie si ii taie mainile, insa Maica Domnului i le lipeste la loc. Minunea il converteste pe Craciun la crestinism. De bucurie ca nevasta sa a scapat nevatamata de pedeapsa lui necugetata, Craciun aprinde un rug din trunchiuri de brad in curtea lui si joaca o hora cu toate slugile lui. Dupa joc, Craciun imparte sfintei familii daruri pastoresti: lapte, cas, urda, smantana. De aici transfigurarea lui Mos Craciun intr-un sfant, care aduce de ziua nasterii lui Isus daruri copiilor, obicei care se suprapune cu amintirea darurilor pe care, dupa legenda evanghelica, le aduceau regii-magi in staul noului Mesia. Cantecele de bucurie adresate de slugile lui Craciun s-au transformat in colinde, colindele de Craciun.

| SweetCandy a răspuns:

Mosul este un personaj simpatic, rumen in obraji, cu o burtica prietenoasa, cu barba lunga si alba. Un om blajin care reuseste sa aduca zambetul pe buzele tuturor copiilor. El este imbracat intr-un costum alb cu rosu si poarta o curea neagra.

In viziunea initiala, Mos Craciun purta un costum rosu cu nasturi negri. Vinovata de pletele albe este compania Coca-Cola. Se pare ca versiunea Mosului care a ramas imprimata in mintea noastra este cea propusa de compania de bauturi racoritoare.

Legenda spune ca Maica Domnului, fiind cuprinsa de durerile nasterii, l-a rugat pe Mos Ajun sa-i gazduiasca. Deoarece era sarac, el a refuzat-o, dar a trimis-o la fratele lui mai mic si mai bogat, Mos Craciun.

Ajunsa la casa lui Craciun, Maica Domnului o gaseste acasa pe sotia acestuia, Craciuneasa si ii cere acesteia adapost. Craciuneasa era o femeie buna, insa stiindu-si sotul rau si necredincios, ii gazduieste in grajdul vitelor. Apoi, fara sa-i spuna sotului ei, Craciuneasa o ajuta pe Maica Domnului sa-L nasca pe Pruncul Iisus.

Afland cele intamplate, Craciun isi pedepseste sotia taindu-i mainile. Maica Domnului, printr-o minune, o vindeca, lipindu-i mainile la loc Craciunesei. Mos Craciun, vazand aceasta se caieste si ii cere iertare lui Dumnezeu, devenind astfel "primul crestin". Se spune ca el s-a cait atat de mult, incat a doua zi si-a impartit intreaga avere copiilor saraci.

De atunci, in fiecare an, in Ajunul Nasterii Domnului (24 decembrie), Mos Craciun vine cu sania trasa de reni, intra pe horn si pune sub brad cadourile. Cei 9 reni sunt: Rudolph, Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder si Blitzen. Conducatorul acestora este Rudolph, renul cu nas rosu.

| Adolescentul a răspuns:

Eu sunt Mos Craciunel, ia spune u lu mosul ai fost cuminte?happy da mosule... Eeee bine pentru ca u ai fost cuminte mosul tia adus ceva frumos. Ce anume mosule ce mi-ai adus? Mosul tie tia adus un iubit big grin e bine asa?batting eyelashes

| myckey a răspuns:

Traditia spune ca "mosul" imparte daruri copiilor cuminti in noaptea de Craciun 24/25 decembrie.Mos Craciun este imbracat intr-un costum rosu cu blanita alba pe margini, cizme negre si o caciula rosie, pufoasa, cu o barba mare si alba ca zapada si locuieste in Finlanda, in Laponia, la Rovaniemi, alaturi de sotia sa Craciunita.In timpul anului construieste jucarii alaturi de ajutoarele mosului care sunt spiridusii.La locuinta mosului sosesc zilnic o multime de scrisori trimise de copii din toata lumea.Mos Craciun duce darurile din depozitul sau cu sania trasa de opt reni: Vixen, Comet, Cupid, Dasher, Donder, Dancer, Blitzen, Prancer si intra in casele oamenilor pe horn, punand cadourile sub bradul de craciun.Atunci cand nu este foarte grabit, mosul se odihneste mancand din prajiturelele si laptele pe care copiii le pregatesc pentru mosul preferat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu nu exista Mos Craciun si asta pentru ca el a fost mai mult sau mai putin inventat si popularizat de catre firma Coca-Cola, ca urmare a unei reclame reusite in 1931. El este o forma mai frumoasa a lui Mos Nicolae care in Europa si America vine cu o sanie trasa de reni iar in Australia cu o platforma de stuf. Iar resedinta mosului nu se cunoaste, ea a fost stabilita de catre Thomas Nast, desenator şi caricaturist al ziarului Harper's Illustrated Weekly in anul 1885.
Legendele care exista sunt un mix frumos din multe alte legende care exista de mii de ani pe intreg Pamantul. Daca ne uitam la povestea cu Maica Domnului si Craciun si gandim putin mai mult am putea trage concluzia ca Mosul ar avea un ten usor masliniu laughing...
Chiar daca e o minciuna frumoasa, trebuie sa recunosc ca si eu am crezut ca exista. Si poate si acum mai credwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, bubu-lina, mos craciun e un produs al firmei coca-cola, mediatizat in reclamele acestei marci, mai exact prin 1870, daca nu gresesc, care a ajuns sa schimbe semnificatia acestei sarbatori in una pagana. In loc sa ne smerim si sa sarbatorim nasterea lui Isus Hristos, ne "inchinam" lui mos craciun. Ar fi multe de adaugat si comentat, dar cam asta ar fi un rezumat al "legendei".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu legenda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mosul imparte cadouri in noaptea de revelion pe 24/25 si locueste in laponia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bhey, ultimul comentariu! Nu este revelionul pe 24-25 decembrie ci pe 31 decembrie! Ce copil... Poate vrei sa spui in ajunul craciunului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca mos craciun nu exista si nu a existat si nici nu va exista mosul sunt parinti care cumpara cadourile si le pun sub brad pe data de 24 25 decembrie asta este lrgenda mai exact restul este o poveste de adormit copiii

| lencic a răspuns:

Nu are sau e ascunsa la polul nord si o stie numai mosul care nustim daca exista