| gettingfit a întrebat:

Citez dintr-un articol:

"In opinia unora are sens ca, cu cat iti antrenezi mai mult bicepsul, aceasta insemnand mai multe serii, antrenamentul de mai multe ori pe saptamana la sala, cu cat mai multe cu atat mai bine, nu? Gresit. Daca iti lucrezi bicepsul mai mult de 1-2 ori pe saptamana, nu ii acorzi destul timp sa se recupereze, astfel ei se atrofiaza cu prea multe exercitii. Da, de fapt poti pierde masa musculara prin antrenarea aceluiasi muschi prea des. A-ti putea sa va ganditi acum, ei bine culturistii se antreneaza zilnic si sunt imensi. Ei bine si in privinta exista mai multe pareri unii din ei recurgand la steroizi care permit antrenamentele mai dese si recuperarea dupa acestea. Culturistii "naturali", spre deosebire, incearca sa nu antreneze mai mult de o data pe saptamana o grupa musculara. Incercati acest lucru. Permiteti muschilor vostri 5-7 zile de recuperare inainte sa ii antrenati din nou. Tineti minte, puteti sa va antrenati in fiecare zi, dar nu aceeasi grupa musculara si va veti dubla rezultatele."

Se atrofiaza? asa este? ma ingrijorezstraight face

3 răspunsuri:
| cami_5314 a răspuns:

Da, supra-antranamentul este foarte periculos pentru corp.
citeste si aici http://personal-trainer.ro/blog/tag/supraantrenament/
Trebiue sa lasi pauza de cateva zile sa se refaca muschii. Nu ai motive sa te ingrijorezi, pur si simplu iei o pauza de cateva zile. daca vrei sa faci forta in fiecare zi ai grija sa imparti grupele musculare astfel in cat sa lasi muschii sa se odihneasca. Poti sa gasesti cu google un program de antrenament care sa ti se potriveasca. Asta include si abdomenul, daca il lucrezi lasa-i cateva zile de odihna si lucreaza in astea cateva zile alte grupe musculare (spate, piept, biceps, triceps etc). programul de antrenament va fi ciclic adica dupa ce ai terminat o serie de cateva zile incepi iar in acceiasi ordine.
Ca sa raspund punctual la intrebarea ta, mushiul, in cel mai bun caz nu mai creste.
Deasemenea trebuie sa tii cont ca daca vrei sa ai patratele pe abdomen trebuie sa ai si un regim alimentar adecvat, nu numai exercitii fizice, Pentru ca tu poti sa faci muschi mari dar daca muschii aia sunt acoperiti de un strat considerabil de grasime, ei nu or sa se vada nici in o suta de ani. Pentru asta trebuie sa-ti cunosti procentul de grasime corporala(sunt cantare speciale in unele farmacii si magazine). Se considera ca daca ai peste 7-8% grasime corporala nu se vad 'patratelele' de pe abdomen.
Multa bafta

| ForeignO a răspuns:

Nu prea stiu nici eu ce sa cred!

In definitiv, mi se pare un adevar...big grinin unele perspective.

| myhay144 a răspuns:

Tot ce trebuie sa stii e doar ca ORICE GRUPA DE MUSCHI NU TREBUIE ANTRENATA DECAT O DATA PE SAPTAMANA! CULTURISTI se antreneaza si de 2 ori pe zi dar ei fac performanta baga multe vitamine proteine aminoacizi, hormoni de crestere, steroizi etc...