| julliano a întrebat:

Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg.
1. Cine poate face un program in care sa scrii normal si sa scoata asa? happy As dori si eu asa ceva.
2. Tema de casa - Compuneti si voi niste fraze asemanatoare prin raspunsuri big grin

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Studiul universitatii britanice e de fapt... o minciuna happy Conteaza foarte mult ordinea literelor in cuvant la fel cum conteaza lungimea cuvintelor si inteligibilitatea enuntului.

De exemplu: Peouenprra crtnivnaoe isloretneer cţimonutiăi. Cat de usor ati citit ce-am scris? Ca sa poti sa iti dai seama ce scrie, cuvintele obtinute prin anagrama trebuie sa aiba o structura fonetica asemanatoare cu cele precedente. Altfel spus, sa nu amestecati prea mult cuvantul. Asezarea consoanelor intr-o parte si a vocalelor in alta parte poate foarte usor sa distruga similaritatea intre cuvantul initial si cel obtinut. De asemenea, motivul pentru care ati fost capabili sa cititi textul a tinut si de context, de folosirea unor particule scurte intercalate cu regularitate in text si totodata de anticiparea progresului discursiv. Pot fi de-asemenea confuzii si in cazul cuvintelor scurte : rtuesa poate fi anagramat, de exemplu, atat retusa, cat si resuta. Pe scurt, nu conteaza doar prima si ultima litera!

PS: solutia anagramei: "Propunerea contravine intereselor comunitatii". Cat de usor ati descoperit-o? happy

5 răspunsuri:
| ejaxz a răspuns:

Ce msito ii cehtsia astahappy
Nu ma-im dat saeama nciidoata de iedea asta. E iegnois.
Poargrm de ala nu situ unde eixtsa.

Aidos

| Haydee a răspuns:

De cehtisa asta nu ma-im dat smeaa.Cihar e foarte trae! Nu cerd ca eixcta un atsefl de porragmsad
Ocrium imi place sudtiul asta si srisucl tau:d

| deea_5245 a răspuns:

Ftoare trae ieeda laughing ce nbenuie catrua rolling on the floor

| dxforce a răspuns:

Mda, e faotre trae fzaa

| Revolt666 a răspuns:

Normal ca nu exista program, dar as putea sa-l fac in 2 minute, e banal