| maria_4187 a întrebat:

Comparati o balta cu un acvariu. Sa spunem asemanari, deosebiri, concluzii! Funda va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Balta:
-un mediu natural :o adancitura in sol umpluta temporar cu apa de ploaie sau permanent daca are izvor propriu;
-loc in care-si gasesc salas, fara interventia omului, diferite vietati acvatice; de regula broaste, mai rar sau deloc, pesti;
-in jurul unei balti cresc spontan salcii, plangatoare sau nu, papura, stufaris, si altae plante iubitoare de apa;
-fundul unei balti este malos, apa de asemenea, acoperita, in timpul verii, si sub efectul razelor de soare, de o alga numita "matasea broastei".
Acvariul:
-un mediu cultivat, artificial, creat de om pentru a -si satisface iubirea pentru natura aducand un fragmant in propria casa;
-dimensiunile sunt relativ mici;
-intr-un acvariu nu exista mal ci scoici si pietris, inr plantele nu rasar spontan ci sunt puse de mana omului;
-rareori exista intr-un acvariu broaste, cel mult broscute de acvariu, mititele, pestii sunt alesi pe principiul decorativ, originea lor fiind adeseori tropicala;
-apa este improspatata nu de ploi sau izvoare ci prin schimbarea manuala de catre posesor la un anumit timp si oxigenata cu aparate specializate.
Concluzii:si balta si acvariul sunt acumulari de apa, si balta si acvariul contin vietati acvatice dar prima este naturala iar cel de al doilea este artificial, prima contine vietati acvatice specifice zonei in care se formeaza iar cel de al doilea, vietati exotice.

| anss23 a răspuns:

Amandoua au pesti si apa in ele.

| AdelinaC a răspuns:

Asemanare:ambele sunt umplute cu apa, reprezinta un mediu pentru cresterea pestilor
deosebire:balta se afla in natura, iar acvariul intr-un mediu artificial, balta se formaza din apa de ploaie, iar acvariul este umplut cu apa de catre om

| Muflă a răspuns:

Dacă dai cu bâta-n baltă ești tâmpit, dacă dai cu bâta-n acvariu ești tâmpit și dator vândut.

| maria_4187 explică:

Ajutati-ma!