| devilandreeaa a întrebat:

Constantinopol e in turcia?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Constantinopol (latină: Constantinopolis; greacă: Konstantinoupolis - Κωνσταντινούπολη) este vechea denumire a oraşului Istanbul de astăzi, aflat în Turcia. Numele său original a fost Bizanţ (greacă: Byzantion).

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acum este Istanbul. Turcia.

| Ben. a răspuns:

Orasul istanbul, numit asa dupa primul imparat roman crestin, constantin. orasul, o cucerire de la greci se numea bizant.si mai apoi stambul.

| vip 2010 a răspuns:

Constantinopol e vechea denumire a orashului Istambul, da este in Turcia, iar numele sau original a fost Bizantz

| D[:x] a răspuns:

Da Constantinopolul e in Turcia, dar acum se numeste Istanbul.