| just.for.you a întrebat:

Crede-ti in reincarnare?

20 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu cred pentru că nu îmi amintesc nimic din vieţile anterioare. Ştiu că se pare aiurea şi că e un răspuns copilăresc care poate fi explicat prin tot feluri de răspunsuri de ordin metafizic pe care nu vreau să le înţeleg, dar totuşi, dacă nu îmi amintesc nimic în această viaţă nici din viaţa anterioară, nici din perioada în care nu am existat fizic, atunci cu ce naiba mă mai ajută?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu nu cred in reancarnare, dar cred in in inviere. Dupa parerea mea, viata nu se incheie atunci cand mori. Ea continua numai ca trupul s-a intors in tarana, iar sufletul merge in ''rai'' sai ''iad'' dupa cum fiecare si-a dus viata pe pamant.

Janina
| Janina a răspuns:

Nu, categoric e o aberatie

| Alisa a răspuns:

Cred in Dumnezeu love struck

| HBK a răspuns:

Nu cred, cu toate ca ma incanta ideea laughing. Sa fiu reincarnat in alt om dupa ce mor eu.Prea multe filme dauneaza uneori.

| zorialbi a răspuns:

Nu cred si am sa-ti explic si de ce: daca ar exista reincarnare, ce rost ar mai avea judecata sufletului dupa moarte si existenta raiului si iadului?
Uite si aici niste obiectii aduse teoriei reincarnarii:
a) Cum se impaca ideea de reincarnare a permanent acelorasi suflete cu faptul ca oamenii se inmultesc, cu faptul ca in ultimele mii de ani chiar s-au inzecit? Conform doctrinei despre reincarnare, numarul sufletelor nu este constant? Conform logicii, si anume ca din egal rezulta egal, ar trebui ca, in realitate, numarul sufletelor sa ramana constant.
b) O alta obiectie: de ce nu ne putem aminti direct (fara hipnoza, fara medium etc.) si pe deplin de existenta noastra anterioara?
c) Unde ne vom afla dupa moartea trupului? Cata vreme vom poposi in aceasta alta lume, asa cum pretind adeptii doctrinei reincarnarii? Cine decide durata de timp pana la o noua reincarnare?
d) Se vor reincarna si aceia pe care eu ii iubesc si care mor inaintea mea sau dupa mine sau in aceeasi perioada cu mine? Ar putea fi posibil ca perioada de reincarnare sa fie diferita incat sa nu ne mai intalnim niciodata?
e) Cum ar putea explica reventismul anumite cazuri concrete, de pilda faptul ca Atila si Gingis Han si-au pastrat tronul pana la sfarsitul vietii, in vreme ce Hristos a murit pe cruce sau Socrate a trebuit sa bea pocalul cu otrava? In acest caz, schema nu mai functioneaza. Probabil ca ar mai trebui spus ca, in existentele lor anterioare, Atila si Gingis Han ar fi trebuit sa fi fost chiar mareti eroi ai virtutii. Insa in aceasta situatie, ar trebui sa ne lamurim de ce in existenta lor de acum au cazut asa brusc din starea lor virtuoasa intr-o stare de brutalitate, in care, totusi ar trebui protejata identitatea persoanei. Iar in cazul lui Hristos argumentarea ar trebui sa fie inversa. Dar probabil ca acest lucru nu l-ar indrazni nimeni asa de usor.
(Pr. Dr. Nicolae Achimescu)

| Marii a răspuns:

Absolut deloc. laughing

| dyddyyyx18 a răspuns:

Eu nu cred, tu?

| mihaa a răspuns:

Mi-am amintit de 1 joc pe care-l facusem in liceu, era vorba asa: ce ati fost in viata anterioara? si mie mi-a iesit asa: am fost femeie in anul 900 in guineea si eram organizatorul dansurilor tribalebig grin

| adi4ever a răspuns:

Da cred la fel cum cred in fantome adica deloc... da poate cine stie ma voi reincarna intr-un melc sau poate intr-un carnat cine stie...

| mariaw a răspuns:

*credeti

| kiwii a răspuns:

Nu prea.Desi sper totusi sa existe...

| hax0r a răspuns:

Cred in REincarnarea unghiilor

| hax0r a răspuns:

Imi cred

| Cretzule a răspuns:

Nu, nu sunt budist.

| Lavy_4392 a răspuns:

50% da 50% nu.

| just.for.you explică:

Am intrebat pentru ca am vazut niste filme iar apoi niste documentare cu reincarnarea! stii si mi se pare o chestie interesanta! dar nu cred! oricum ar fi interesant! pentru ca vei sti ce greseli ai facut in viata anterioara si nu le vei mai repeta! oricum e o chestie foarte interesanta dar totusi bizara!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Dc? pentru ca cred ce scrie in biblie big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca se reincarneaza persoanele din religia buddista.adica cei din india.big grin.la crestinism nu cred happy

| BeHappy_7009 a răspuns:

Nu, nu crede-m