| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca a fi pesimist inseamna a fi realist?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,a fii realist inseamna undeva la mijloc,nici pesimist nici optimist,doar ca uni inteleg prin realist = pesimist nu are legatura, daca nu incerci ai pierdut din start,asta trebuie sa intelegi, niciodata nu poti castiga daca nu incerci, frica de esesc nu duce nici unde in viata, invata din trecut, aplica acele invataturi in prezent si vezi de un plan de viitor apropiat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cu ce te confrunți.

| OldSoul a răspuns:

Nu.

Dupa cum se zicea, viata nu e numai alb si negru, are si o multime de nuante de grii, ei bine, a fii realist inseamna sa vezi nuantele alea de grii.
Cand tu vezi predominant doar nuantele de negru, sau de alb, inseamna ca gresesti.

| J0B0MAT a răspuns:

Asta e una din rarele dăți când trebuie să spun că sunt de acord cu Ray.

| Donsavas a răspuns:

Uneori da. Supraestimarea de multe ori e nerealista.

| FreddieM a răspuns:

Daca trebuie sa dai un examen important, ai vreun motiv sa fii pesimist? E o realitate care isi urmeaza cursul ei indiferent de tipul tau de gandire, pesimist sau optimist. Realist aici e faptul ca tu esti factorul cheie care determina rezultatul final, adica nivelul tau de pregatire.